wtorek, 5 listopada 2013

Nowa siedziba Pogotowia Ratunkowego?

   Zaglądacie czasami na stronę Biuletynu Informacji Publicznej prowadzonego przez Urząd Miasta w Zambrowie? Zapewne nie. Po co? - zapyta część z Was. Otóż warto tam zaglądać lub po prostu zaglądać na bloga, w którym staramy się przedstawić najważniejsze publikacje urzędowe i w sposób możliwie przystępny zaprezentować znajdujące się tam informacje.
   Dziś pierwsza z nich. Wiadomość została wydana w formie obwieszczenia Burmistrza Miasta Zambrów. Co może być ciekawego w procedurze o wszczęciu postępowania w sprawie wydania decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego? Już sama nazwa jest zniechęcająca, nieprawdaż? 
   Nie dość, że nazwa procedury jest długa, to dodatkowo sam cel inwestycji również zniechęca do czytania ze względu na jego obszerność. Dotyczy on zmiany sposobu użytkowania budynku mieszkalnego na stację pogotowia ratunkowego wraz z jego przebudową, budową wiaty garażowej oraz niezbędnej infrastruktury technicznej.
    Stacja ratunkowa jest przecież przy ulicy Białostockiej.
 
Zdjęcie nr 1. Obecna siedziba Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratowniczego.


   Nowa stacja ratunkowa ma się mieścić na działce nr 2707 położonej na terenie miasta Zambrów. Niestety takie oznaczenie ma formę dobrą do przełknięcia przez urzędników. Co ma zrobić zwykły obywatel? Może skorzystać z portalu www.geoportal.gov.pl. To właśnie tam można znaleźć nieruchomość poprzez podanie numeru działki i miejscowości. Gdzie w takim razie będzie się mieścić? Bardzo dobrze przedstawia to poniższa mapka. W centrum mapy znajduje się działka numer 2707.

   
   Można się z niej dowiedzieć, że nowa stacja ratunkowa będzie mieścić się przy ulicy Podedwornego 40.

Zdjęcie nr 2. Przyszła siedziba pogotowia ratunkowego?

   Jakie będą szczegóły tej inwestycji? Informacje można uzyskać w pokoju nr 209 Urzędu Miasta oraz zgłosić ewentualne swoje zastrzeżenia i wnioski.
    Ze swojej strony mogę jedynie dodać, że jestem zaskoczony wybrną lokalizacją. W porównaniu do obecnej siedziby Pogotowia Ratunkowego jest ona z pewnością położona w większej odległości od centrum miasta - skrzyżowania głównych dróg, ale także w większej odległości od obwodnicy Zambrowa. Większa odległość to dłuższy czas dojazdu, a więc mniej czasu na ratowanie poszkodowanych. Najwidoczniej nie było odpowiedniej nieruchomości na trasach wyjazdowych takich jak ulica Ostrowska lub ulica Białostocka.
   
Link:
Informacja ze strony Urzędu Miasta w Zambrowie.
  
  
  

2 komentarze:

 1. wyjazd z obecnej siedziby pogotowia ul Wyszyńskiego i wjazd na ul Białostocka też nie jest taki prosty nawet z użyciem sygnałów uprzywilejowania nie jest łatwo włączyć się do ruchu(zwłaszcza w piątek).Czas dojazdu do niektórych miejsc może się nieznacznie wydłużyć a do niektórych się skróci.Czas dotarcia zespołu ratownictwa medycznego do miejsca zdarzenia reguluje art. 24 Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym:
  „1)mediana czasu dotarcia - w skali każdego miesiąca - jest nie większa niż 8 minut w mieście powyżej 10 tysięcy mieszkańców i 15 minut poza miastem powyżej 10 tysięcy mieszkańców;
  2) trzeci kwartyl czasu dotarcia - w skali każdego miesiąca - jest nie większy niż 12 minut w mieście powyżej 10 tysięcy mieszkańców i 20 minut poza miastem powyżej 10 tysięcy mieszkańców;
  3) maksymalny czas dotarcia nie może być dłuższy niż 15 minut w mieście powyżej 10 tysięcy mieszkańców i 20 minut poza miastem powyżej 10 tysięcy mieszkańców.”
  Rejonem działania zespołów ratownictwa medycznego stacjonujących w Zambrowie (1 zespól „S”specjalistyczny i 1 zespół „P”podstawowy) jest powiat zambrowski więc czasy dojazdu przeważnie mieszczą się w ustawowych normach.
  Warto dodac że w tkz łańcuchu przeżycia najważniejsze są działania świadków zdarzenia czyli wczesne rozpoznanie zagrożenia i wezwanie służb ratowniczych oraz wczesna resuscytacja krążeniowo-oddechowa oraz defibrylacja.Warto zweryfikować swoją wiedzę na temat pierwszej pomocy ,w sytuacji NZK(nagłego zatrzymania krążenia)tylko natychmiastowa pomoc świadków zdarzenia daje szanse poszkodowanemu na przeżycie-pamiętajmy mózg umiera po 4-5 minutach od zatrzymania krążenia,prosta czynność taka jak uciskanie klatki piersiowej oraz wezwanie służb ratunkowych i może uratować czyjeś życie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za merytoryczny komentarz. Wyjazd do Białostockiej jest rzeczywiście trudny.

   Usuń