środa, 27 listopada 2013

Obwodnica od kuchni (5).

   Przejeżdżając zambrowską obwodnicą, mijamy wiele elementów infrastruktury drogowej. Trudno się jej dokładnie przyjrzeć ze względu na prędkość z jaką się poruszamy. W tym wpisie pokażę część z nich.
   Na początek element infrastruktury drogowej, który minimalizuje skutki naszej nieuwagi. Ustawiany jest na rozjazdach i pozwala na zmniejszenie siły z jaką uderzyłoby auto w bariery ochronne.

Zdjęcie nr 1.
   Drugim elementem jest betonowe korytko, które służy do odprowadzania wody z drogi do rowu odwadniającego. Dzięki niemu woda nie wymywa nasypu drogowego. 

Zdjęcie nr 2.
    Rolnicy najczęściej spotykają się z przedstawionym na poniższej fotografii słupkiem. Wyznacza on granicę pasa drogowego, a jednocześnie wskazuje granicę użytków rolnych.

Zdjęcie nr 3.
   Kolejnym ważnym elementem, z którego nikomu nie życzę korzystać, są drzwi ewakuacyjne umieszczone w ekranach akustycznych. Pozwalają one na opuszczenie drogi w razie wypadku lub awarii samochodu, bez konieczności długiego spaceru wzdłuż ekranów.

Zdjęcie nr 4.
    Drzwi są solidnie wykonane.

Zdjęcie nr 5.
   Po otwarciu zaraz za barierą ochronną widać powierzchnię asfaltową, po której przemieszczają się samochody.

Zdjęcie nr 6.
   Warto też przyjrzeć się klamkom, gdyż są one inne po dwóch stronach ekranu.

Zdjęcie nr 7.

Zdjęcie nr 8.

Zdjęcie nr 9.
   Ostatni element infrastruktury umieszczony został w pobliżu cieków wodnych. Jego zadanie to uniemożliwienie płazom dostania się na obwodnicę. Zdjęcia pochodzą z węzła Wschód na naszej obwodnicy. Ustawione zostały między zjazdem do Grabówki a przejazdem nad obwodnicą.

Zdjęcie nr 10.
Zdjęcie nr 11.

Zdjęcie nr 12.

Zdjęcie nr 13.
   Takie same zabezpieczenia można zobaczyć tuż przy początku obwodnicy od strony Warszawy. 
   Niedawno minął rok od otworzenia obwodnicy Zambrowa i Wiśniewa. W tym czasie niesprzyjające warunki atmosferyczne przyczyniły się do zniszczenia części infrastruktury. O naprawach części z nich pisałem na blogu we wpisie Naprawa skarp na obwodnicy. Postaram się wkrótce zająć elementami, które uległy uszkodzeniu i nie zostały poprawione.
   
   
  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz