poniedziałek, 26 marca 2012

Historie zaklęte w mapach - ulica Bożnica.

    W niniejszym wpisie chciałbym wrócić do historii naszego miasta. Zaprezentuję po raz kolejny historię zapisaną w granicach działek ewidencyjnych - przeszłość, której nie widać już wokół nas a zaklętą na mapie ewidencyjnej dostępnej na internetowym portalu.
   Na początku chciałbym wrócić do historycznej mapy przedstawiającej układ urbanistyczny Zambrowa z 1895 roku.


   W odniesieniu do teraźniejszości największą różnicą jest brak jednej ulicy w pierzei zachodniej głównego rynku miasta. Była to ulica, która biegła od "końskiego rynku" na zachodzie do wspomnianego wcześniej - Placu Sikorskiego.
   Bezpośrednio po wojnie, władza komunistyczna podjęła się odbudowy miasta. Na całkowicie zniszczonej części miasta - dzielnicy żydowskiej - powstały nowoczesne bloki. Ofiarą tej odbudowy stała się jedna z ulic. Nazwa tej ulicy pochodziła od synagogi, inaczej bożnicy, czyli żydowskiego domu modlitwy.
Kolorem żółtym oznaczono istniejące granice działek ewidencyjnych, które są granicami ulicy Bożniczej.

   W internecie można znaleźć przedwojenne zdjęcia na których widać synagogę. Jedno z nich można zobaczyć na portalu: www.museumoffamilyhistory.com pod następującym linkiem.


   Celowo wybrałem te właśnie zdjęcie, gdyż w ostatnich dniach na portalu aukcyjnym Allegro można było kupić zdjęcie Zambrowa z okresu II wojny światowej. Widać na nim wypalone domy z których zostały jedynie kominy. Zdjęcie jest o tyle ciekawe, że zrobiono drugie ujęcie na prawo od pierwszego zdjęcia - tworząc niejako panoramę miasta.


   Analiza tych zdjęć pozwala przypuszczać, że ulica na wprost to właśnie ulica Bożnica, a na drugim zdjęciu ulica Łomżyńska. W dalekim planie lewego zdjęcia widać charakterystyczne okienka synagogi.
   To czego nie zniszczył niemiecki okupant - zatrzeć starała się nowa, komunistyczna władza. Dokonując swego dzieła zniszczenia i odnowy zapomniała jednak o zmianie granic działek, tak aby nie świadczyły o historii naszego miasta.
   Poniżej aktualne zdjęcia zachodniej pierzei i miejsce gdzie przebiegała kiedyś ulica Bożnica.
 
Widok na zachodnią pierzeję z ulicy Łomżyńskiej

Widok na ulicę Łomżyńską.

Widok na miejsce w którym kończyła kiedyś swój bieg ulica Bożnica

Widok na miejsce gdzie przebiegała ulica Bożnica.

Widok na miejsce gdzie przebiegała ulica Bożnica.
   
   
   
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz