poniedziałek, 9 kwietnia 2012

Historie zaklęte w mapach - ulica bezimienna?

   W niniejszym wpisie - podobnie jak w poprzednich - chciałbym przypomnieć o ulicach, które zniknęły już z powierzchni ziemi, ale pozostały widoczne w ewidencji.
   Tym razem ulica, której nazwy nie znam. Widać ją na poniższej rycinie. Odchodziła ona od ulicy Wilsona w kierunku północno-zachodnim i widoczna jest w lewej-górnej części poniższej mapy. 

Układ urbanistyczny Zambrowa z 1895 roku.
    Ulica ta podobnie jak ulica Bożnica, zniknęła w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Na jej miejscu powstały dwa bloki. Jednak nie cała ulica została zlikwidowana. Część zachodnia jej przebiegu została i można ją zobaczyć do dnia dzisiejszego. Zanim jednak dojdziemy do jej końca pokażę jak wyglądają obecnie tereny gdzie ulica brała swój początek.
Kolorem żółtym oznaczono istniejące granice działek ewidencyjnych, które są granicami historycznej ulicy.

   Na mapie układu urbanistycznego z 1895 roku widać, że ulica Wilsona dopiero od omawianej w niniejszym poście uliczki zakręcała bardziej ku zachodowi. Pozostałości w postaci działki ewidencyjnej widoczne są na powyższej mapce - północne jej granice zaznaczone kolorem niebieskim, południowe granice zostały zatarte obecną ulicą Wilsona. 
   Z analizy powyższej mapy można dojść do wniosku, że ulica Wilsona została przesunięta nieznacznie w kierunku południowym w celu jej wyprostowania. Miejsce gdzie ulica brała swój początek omawiana ulica widoczne jest na poniższym zdjęciu. W wyniku prac niwelacyjnych pod nową zabudowę, z pewnością znacznie różni się od historycznego wyglądu.

W dali widoczna stara część historycznej ulicy.
    Budowa nowych bloków odcięła zachodnią część ulicy i konieczne było jej połączenie z ulicą Sadową odpowiednim łącznikiem widocznym na poniższym zdjęciu.

Łącznik omawianej ulicy z ulicą Sadową.
    Wydaje mi się, że obecne przedłużenie ulicy Sadowej przypomina swym wyglądem stan przedwojenny. Oczywiście jest on zniekształcony poprzez betonowe fundamenty, metalowe przęsła i siatki, które zastąpiły drewniane płoty. Czuć jednak w tamtym miejscu klimat starego Zambrowa.   Czas tam zatrzymał się jeszcze z jednego względu. Planowane jest przedłużenie asfaltowej Sadowej aż do ulicy Łomżyńskiej. W związku z tym wstrzymane zostały tam wszelkie inwestycje.

Żółty - przedłużenie ulicy Sadowej, niebieski - obecna linia zabudowy.
    Wzdłuż ulicy znajduje się wiele starych budynków. Część z nich jest z czerwonej cegły, część zaś jest drewniana.
     Ciekawostki z powyższej stodoły.   Pozostałe zdjęcia.


   Stare zabudowania, mała szerokość ulicy, gruntowa powierzchnia - czas się tam zatrzymał. Mi osobiście uliczka ta przypomina pewną ulicę w Zambrowie, z której przed laty wielokrotnie korzystałem. Korzystali też z niej mieszkańcy Osiedla Wschód. Przebieg tej ulicy został już częściowo zatarty. Zanim otrzymała nową nawierzchnię, była bardzo podobna do omawianej w tym wpisie uliczki... ale o tym w następnej części "Historii zaklętych w mapach". Zapraszam.3 komentarze:

 1. kyny w treści tego wpisu napisałeś "Budowa nowych bloków odcięła zachodnią część ulicy i konieczne było jej połączenie z ulicą Ogrodową odpowiednim łącznikiem widocznym na poniższym zdjęciu."
  Moim zdaniem zakradł się tu jakiś błąd, bowiem ul. Ogrodowa jest zupełnie w innej części miasta.
  Lancelot

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście chodzi o ulicę Sadową. Dziękuję za uwagę.

   Usuń
 2. Czy istnieją zdjecia lub rysunki Zambrowa z przed pierwszej wojny światowej?

  OdpowiedzUsuń