czwartek, 8 marca 2012

Inwestycja roku w Zambrowie?

   Zambrowskie Żubry rozdane! Nagrody zostały wręczone na uroczystej gali w nowym budynku Miejskiego Ośrodka Kultury w Zambrowie. Nie umniejszając zasług pozostałych nagrodzonych, w tym poście chciałbym zwrócić uwagę na najciekawszą kategorię: "Inwestycja roku". Mi osobiście nazwa tej kategorii kojarzy się, z czymś co w sposób znaczący poprawia życie mieszkańców, sprawia warunki do rozwoju i daje nam nowe możliwości działania.


   W kategorii "Inwestycja roku" zgłoszono tylko jedną kandydaturę - firmę Kowalczyk - Tymiński Spółka Jawna, która wybudowała galerię handlową wraz z apartamentami mieszkalnymi. Przejrzałem internet w poszukiwaniu informacji na temat tej firmy lub informacji o przeprowadzonej inwestycji. Niestety nie udało mi się znaleźć wizualizacji budynku, planów apartamentów ani też zwykłej strony internetowej związanej z inwestycją. Trochę to dziwi, gdyż praktyką znanych mi deweloperów jest wykorzystanie takiej inwestycji do celów promocji własnej działalności.

   W międzyczasie rozpętała się w mieście burza, jakoby miasto wybudowało prywatnemu przedsiębiorcy parking na jego użytek. Władze bronią się, a część przedsiębiorców czuje się oszukana i nierówno traktowana. Postanowiłem przy najbliżej okazji sprawdzić, jak budynek wygląda w rzeczywistości. Zanim jednak przedstawię to zapoznajmy się z uzasadnieniem werdyktu kapituły konkursowej:
Spółka „Kowalczyk - Tymiński" w 2011 roku oddała do użytku galerię handlową wraz z apartamentami mieszkalnymi zlokalizowaną w Zambrowie przy ul. Paderewskiego 6. Inwestycja ta w znaczący sposób poprawiła wizerunek centrum miasta oraz przyczyniła się do stworzenia kilkudziesięciu nowych miejsc pracy w wydzierżawionych na parterze obiektu lokalach handlowych. Jednocześnie w wykonanym budynku znalazło się blisko 40 lokali mieszkalnych, które w pewnym stopniu zaspokajają rosnące zapotrzebowanie na nowe mieszkania.
   Nie będę dyskutował z argumentami przedstawionymi przez kapitułę konkursową. Z pewnością jest prawdą, że zostały zlikwidowane stare zabudowania i garaże, które nie były ozdobą tej części miasta. Z drugiej jednak strony łatwo jest wymienić inne inwestycje dające zmniejszenia bezrobocia w mieście jak również budowę lokali mieszkalnych. Wystarczy tu wspomnieć o sklepie sieci "TESCO" w którym pracę - wg lokalnych mediów - znalazło ok. 80 osób, a przypomnijmy, że sklep otwarty został na początku ubiegłego roku. W przypadku budowy mieszkań w mojej opinii więcej mieszkań powstało w blokach wybudowanych przy ulicy Puławskiego, które zostały oddane do użytku pod koniec ubiegłego roku. 

   Niezaprzeczalnym atutem inwestycji Spółki "Kowalczyk - Tymiński" jest lokalizacja. Budynek położony jest w bliskiej odległości od szkół, basenu, sklepów, terenów rekreacyjnych nad zalewem oraz od otwartego na początku roku kina. Z drugiej jednak strony pod budynkiem znajdują się sklepy i duży parking, który powiewu świeżego powietrza nie zapewni. W mojej opinii w bezpośrednim sąsiedztwie budynku brakuje zieleni. Na działce dewelopera jest jest wyjątkowo mało. 
Trawniki w odwrocie? Nie mają szans na przeżycie.
   Na działce nie znalazłem też żadnych nowych nasadzeń, można za to znaleźć całą masę kostki polbrukowej i ogrodzony - zapewne dla wybranych - zielony trawnik.  


Ogrodzony trawnik i garaże dla wybranych - brama otwierana na pilota.
Masa polbruku. Czy konieczna w takiej ilości?
   W mojej opinii sam budynek nie jest też przyjazny dla jego mieszkańców. Żeby dotrzeć do swojego mieszkania trzeba pokonać wysokie schody, dla kobiety z wózkiem to już jednak problem.

Wysokie wejście dla mieszkańców i szereg garaży.


   Na powyższych zdjęciach widać, jak bardzo inwestor traci cenny teren, nie dość że wykłada duże ilości polbruku to na dodatek buduje szereg garaży, które spokojnie w takiej ilości zmieściłyby się pod budynkiem. A pozostałe w ten sposób miejsce można by było zagospodarować w znacznie bardziej przyjemny dla mieszkańców sposób, np. trawę, drzewa i ławki.

Brak miejsca dla pieszych.
    Inwestor w żadnym stopniu nie liczy się z potrzebami pieszych. W miejscu gdzie powinien być chodnik, jest przejazd dla samochodów. A już w tej chwili widać, że zmotoryzowani nie mają żadnych oporów, żeby wykorzystać sytuację. Czemu nie zaparkować pod samym wejściem do sklepu? Deweloper nie znalazł też miejsca na parking rowerowy, a szkoda, bo w ten sposób propaguje niezdrowy styl życia.
   
   Pozostała do wyjaśnienia ostatnia kwestia, czy miasto wybudowało parking inwestorowi. Osobiście nie będę odpowiadał na to pytanie. Zwrócę jednak uwagę na pewien fakt.


Różnica w kolorze polbruku wyznacza granice działek - inwestora i miasta.
    Ktokolwiek budując sobie dom staje przed koniecznością ogrodzenia działki. Jednak nie wielu z nas ma problem z tym, żeby zdecydować się na przejście lub furtkę do sąsiada - najczęściej taka po prostu nie powstaje. Jak było w przypadku Miasta i inwestora widać na powyższym zdjęciu, gdzie działające w zgodzie podmioty zdecydowały się na przejazd na własne działki...   W związku z tym, że w ubiegłym roku nie przyznano nagrody w ramach kategorii "Inwestycja roku", presja na przyznanie nagrody z pewnością było duże. Szkoda jednak, że nagrodę dostała tak kontrowersyjna inwestycja. Mam nadzieję, że w przyszłym roku uda zgłosić się większą ilość kandydatur, a kapituła odda część swoich kompetencji w ręce mieszkańców miasta, którzy własnymi głosami wybiorą np. "Platynowego Żubra" spośród wszystkich zgłoszeń w ramach konkursu. 

   Już w tej chwili mogę zgłosić swoją kandydaturę - nowy budynek Miejskiego Domu Kultury - który w znaczący sposób poszerzył ofertę kulturalną w mieście.
  
  

6 komentarzy:

 1. Jak widzę Zambrów przeżywa typową dla wielu polskich mniejszych miast fascynację polbrukiem :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może trzeba sprawdzić kto produkuje polbruk, a tak na serio to niestety tak, fascynacja jest bezgraniczna a ostatnio dochodzi jeszcze mania budowanych miejsc parkingowych - bez nawet skromnej zieleni...

   Usuń
 2. Jeśli owa Spółka "Kowalczyk - Tymiński" ma zamiar postawić podobnego "kloca" na swojej działce u zbiegu ulic Obrońców Zambrowa i Aleja Woj. Pol., to już dziś ubolewam nad wizerunkiem naszego małego miasteczka. :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Żeby wybudować ten budynek, owa spółka zwróciła się z prośbą o zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Info:
   http://um.zambrow.bip-gov.info.pl/zalacznik?idZalacznika=860577
   A około roku temu ukazała się informacja na portalu zambrow.org o tej inwestycji:
   http://zambrow.org/aktualnosci/strona.php?strona=artykuly_pokaz&id=8196
   W artykule można znaleźć następującą informację:
   "W rejonie obiektu ma powstać 146 nowych miejsc parkingowych. Na dachu budynku usytuowany ma zostać ogród."
   To chyba dobry temat na kolejny wpis.

   Usuń
 3. Ośmielę się wypowiedzieć w temacie, gdyż znam go dość dogłębnie.

  1. Wystawienie jednego kandydata w kategorii konkursowej jest conajmniej śmieszne i absurdalne.

  2. Odnosząc się do stwierdzenia "Z drugiej jednak strony pod budynkiem znajdują się sklepy i duży parking, który powiewu świeżego powietrza nie zapewni. W mojej opinii w bezpośrednim sąsiedztwie budynku brakuje zieleni. Na działce dewelopera jest jest wyjątkowo mało."

  Lokalizacja jest świetna na tego typu budynek. Uważam, że ten fragment miasta zyskał nowe życie. Nie oszukujmy się, jest to ścisłe centrum miasta. I główną rolę powinny grać tu usługi, a nie mieszkania. Ludzie, którzy chcą mieszkać w centrum muszą się pogodzić z mniejszą ilością zieleni i hałasem. A jak nie chcą tego niech kupią działkę pod miastem. Centrum to centrum. Rekreacja i zieleń są dwa kroki dalej - nad zalewem.

  3. "można za to znaleźć całą masę kostki polbrukowej" - owszem, musi być zapewniony przepisami dojazd do miejsc parkingowych oraz ściśle określona liczba miejsc parkingowych

  4. "Garaże dla wybranych" :) - no sorry, kupiłeś to masz. To prywatna działka, dlaczego miejsca mają być za free? Mieszkańcy chcieli garaże i mają.

  5. "Żeby dotrzeć do swojego mieszkania trzeba pokonać wysokie schody, dla kobiety z wózkiem to już jednak problem." - Pewnie do tego służy winda obok schodów.

  6. "buduje szereg garaży, które spokojnie w takiej ilości zmieściłyby się pod budynkiem. A pozostałe w ten sposób miejsce można by było zagospodarować w znacznie bardziej przyjemny dla mieszkańców sposób, np. trawę, drzewa i ławki."

  Łatwo się wirtualnie wydaje czyjeś pieniądze :) Wybudowanie garaży pod budynkiem to dużo większe koszty. Ma to uzasadnienie przy większych inwestycjach, ale tutaj?

  7. "W miejscu gdzie powinien być chodnik, jest przejazd dla samochodów." - istnieje takie pojęcie jak ciąg pieszo - jezdny

  8. "Deweloper nie znalazł też miejsca na parking rowerowy, a szkoda, bo w ten sposób propaguje niezdrowy styl życia."

  Proszę wskazać innych deweloperów, którzy znaleźli miejsce na parking rowerowy :)

  9. "Pozostała do wyjaśnienia ostatnia kwestia, czy miasto wybudowało parking inwestorowi."

  A to jest kwestia, której możemy się tylko domyślać. Na pewno nic nie powstało za darmo. Nie chcę w to wnikać, gdyż nie mam pojęcia. Wypowiem się tylko w sprawach, o których wiem co nieco.

  10. "działające w zgodzie podmioty zdecydowały się na przejazd na własne działki..."

  To źle? Wszyscy z tego korzystamy. Ja osobiście korzystam, mimo, że nie mieszkam w bloku, ale zdarza mi się wpaść i do kina i do sklepu i na basen i do fabryki. Uważam, że to dobrze, że nie jest ogrodzone.

  11. Nie działam w interesie dewelopera, ani nikogo innego. Moje zdanie jest absolutnie prywatne na bazie wiedzy, którą posiadam i obserwacji inwestycji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za długi i wyczerpujący komentarz. Postaram się w najbliższym czasie ustosunkować się do niego w formie odrębnego wpisu.

   Usuń