poniedziałek, 25 listopada 2013

Czy możemy liczyć na zwolnienie z płacenia podatków?

   Ta informacja obiła się szerokim echem w całym kraju. Gmina Michałowo to pierwsza w Polsce gmina, w której od przyszłego roku nie trzeba będzie płacić podatków od gruntów i nieruchomości. W pierwszym momencie wydaje się, że ta sprawa wcale nas nie dotyczy. Okazuje się jednak, że jedna z gmin powiatu zambrowskiego pod wieloma względami jest podobna do gminy Michałowo.
   Podobieństwo jest duże i można je dokładnie przeanalizować w dwóch dokumentach statystycznych dostępnych na stronie Głównego Urzędu Statystycznego odpowiednio dla Gminy Michałowo oraz Gminy Zambrów.
   Poniżej zamieszczam wybrane dane dotyczące obu gmin.

Tabela nr 1. Gmina Michałowo.

Tabela nr 2. Gmina Zambrów.

Wykres nr 1. Gmina Michałowo.

Wykres nr 2. Gmina Zambrów.
 
    Mimo, że gminy leżą w dość dużej odległości od siebie, łączy je jeszcze jedna rzecz. Otóż przez gminy przebiega Gazociąg Jamał - Europa. Ze względu na to, że wybudowano na ich terenie tłocznie gazu, a w przypadku Michałowa także pomiarownię gazu, budżet gmin jest wzbogacany dodatkowymi pieniędzmi.

Rys. 1. Przebieg gazociągu jamalskiego. Portal: http://inzynieria.com/

   Na terenie Gminy Zambrów znajduje się również Zakład Przetwarzania i Unieszkodliwiania Odpadów w Czerwonym Borze, dzięki któremu pozyskiwane są dodatkowe środki. Czy w związku z powyższym możemy oczekiwać zwolnienia z podatków? 
   Niestety podobieństwo nie jest aż tak duże jakby mogło wydawać się na początku. Gmina Zambrów jest biedniejsza od gminy Michałowo. Analizując dodatkowo Ranking Zamożności opracowany przez pismo "Wspólnota" można dojść do kolejnych wniosków. Gmina Zambrów jest bogatsza od Miasta Zambrów biorąc pod uwagę niniejsze zestawienie "Najbogatsi 2012".
   W sprawie zwolnienia z płacenia podatków nie wypowiedziała się jeszcze Regionalna Izba Obrachunkowa. Czy będzie miała jakieś zastrzeżenia? Wkrótce się okaże.
  
  
  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz