wtorek, 19 listopada 2013

Niesamowite mapy kompleksu leśnego Czerwony Bór.


   Uniwersytet Maryland opublikował szczegółową mapę obszarów leśnych na obszarze naszej całej planety. Z przygotowanych map można określić, czy w danym miejscu las został wycięty, czy też zasadzony. Porównać można okres ostatniego roku oraz przedział między 2000 rokiem a rokiem 2012.

   W związku z tym, że przygotowane mapy są naprawdę dobrej jakości, można pokusić się o analizę leżącego w pobliżu Zambrowa dużego kompleksu leśnego Czerwony Bór. Rozciąga się on  południkowo, pasem o szerokości 1-10 km i długości około 60 km, zajmując powierzchnię ponad 10 tys. hektarów. W całości należy do Nadleśnictwa Łomża.
  
Mapa nr 1. Kompleks Czerwonego Boru w opracowaniu Uniwersytetu Maryland.
   Warto przyjrzeć się szczegółowo powyższej mapce. Tereny, gdzie wycięto las oznaczone zostały kolorem czerwonym. Tereny o barwie różowej objęte zostały wycinką i ponownym zalesieniem.

Mapa nr 2. Kompleks leśny Czerwony Bór - obszary wycinki.

   Jak widać są partie lasu, gdzie wycinka jest dość intensywna. Dla porównania na kolejnej mapce można zobaczyć partie lasu, gdzie dokonano zalesień. Tych powierzchni też jest całkiem dużo.

Mapa nr 3. Kompleks leśny Czerwony Bór - obszary zalesień.

    Mapa ta pozwala też na określenie, w którym roku nastąpiła wycinka. Im barwa czerwona jest bardziej intensywna, tym wycinka jest młodsza.

Mapa nr 4. Kompleks leśny Czerwony Bór - obszary wycinki.

    Dokładność tej mapy jest tak duża, że widać na niej nawet wycinki lasu prowadzone przy budowie obwodnicy Zambrowa i Wiśniewa. Przedstawia to kolejna zamieszczona poniżej mapka.

Mapa nr 5. Wycinki lasów przy budowie obwodnicy Zambrowa.

   Materiały zawarte na mapach przygotowanych przez Uniwersytet Maryland z pewnością będą interesujące dla leśników. Warto zapoznać się z mapą i obejrzeć interesujące nas okolice.
   Poniżej zamieszczam mapę dzięki której można szybko przejrzeć okoliczne tereny.   Gorąco polecam również zapoznanie się z materiałem przygotowanym przez portal "Twoja Pogoda". Przedstawione zostały tam cztery katastrofy naturalne, które miały miejsce w Polsce. W ich wyniku, duże powierzchnie lasów zostały zniszczone.

Linki:
Artykuł ze strony Twoja Pogoda
Artykuł ze strony Uniwersytetu Maryland
Mapa całego świata
  
  
  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz