sobota, 16 listopada 2013

Czy dokarmiać ptaki wodne?

   Kaczki nad zambrowskim zalewem stały się obowiązkowym punktem spaceru wielu rodziców z dziećmi. Ptaki dokarmiane są najczęściej odpadkami z naszych stołów lub celowo kupionym pieczywem. Zapewne wielu z nas nie wie ile szkody w ten sposób czynimy tym pięknym zwierzętom.


 Kiedy dokarmiać ptaki wodne? 

   Jakie więc należy zachowywać zasady przy karmieniu ptactwa wodnego? Wielu może się to wydawać dziwne, ale ptactwo wodne jest dobrze przygotowane do zdobywania pokarmu samodzielnie. Jedynie w okresie srogiej zimy, gdy na ziemi zalega duża warstwa śniegu, a mróz skuwa zbiorniki wodne, ptaki mogę potrzebować naszej pomocy. 
   Oznacza to, że teraz kaczki nie potrzebują dokarmiania. Prowadzenie go w obecnym czasie doprowadza jedynie do osłabiania instynktu migracji, a także do zatracania umiejętności samodzielnego zdobywania pokarmu. Ptaki uzależniają się od łatwego zdobywania pokarmu, który otrzymują od ludzi i decydują się na ryzykowne pozostanie na zimę, zamiast odlecieć do cieplejszych krajów.Gdzie dokarmiać ptaki wodne?

   Wydawać by się mogło, że ptaki wodne należy karmić wrzucając pokarm do wody. Niestety jest to błąd, gdyż pokarm nie powinien mieć kontaktu z wodą. Zamoczony lub wilgotny pokarm, traci swoje właściwości, a także znacznie szybciej psuje się i pleśnieje. Skutki spożycia zepsutego pokarmu mogą być różne. Doprowadzić on może do szybkiej śmierci lub do długiego umierania w ogromnych bólach i cierpieniu.   Nad naszym zalewem łatwo dokarmiać ptaki we właściwym miejscu. Tuż obok tafli wody znajduje się obszerny trawnik, gdzie ptactwo może spokojnie spożywać przeznaczony dla niech pokarm. W tym miejscu nie będą im przeszkadzać ludzie i drapieżniki.
  

Czym dokarmiać ptaki wodne?

   Ptactwo wodne to roślinożercy. Najlepiej jest więc karmić je następującymi pokarmami:
- marchewką,
- białą kapustą,
- ziarnem kukurydzy,
- pośladem (ziarno zbóż gorszego gatunku oddzielone podczas czyszczenia zboża),
- otrębami,
- płatkami zbożowymi,
- ziarnami zbóż (np. gotowaną i obsuszoną pszenicą).
   Warzywa można podawać w całości lub krojone, na surowo lub gotowane w niesolonej wodzie. Szkodliwe jest karmienie ptaków samym pieczywem. Można je stosować jedynie jako dodatek, gdyż zawierają w sobie dużo soli i ulepszaczy, przez co prowadzą do chorób, a w następstwie do śmierci ptaków.

    Na koniec, na rozluźnienie od poważnych tematów, zapraszam do obejrzenia filmiku, pt. "Głodne kaczki".

Link:
http://klubciconia.ptaki.info.pl/forum/pafiledb/uploads/akcja_stolowka.pdf
   
   
   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz