czwartek, 31 października 2013

Od dziś płacimy za przejazd obwodnicą.

   Obwodnica Zambrowa i Wiśniewa od dnia dzisiejszego objęta jest opłatami za przejazd. Oczywiście płaci jedynie część użytkowników dróg, o czym pisaliśmy we wpisie "System viaTOLL na obwodnicy Zambrowa". W związku z tym, postanowiliśmy sprawdzić jak wygląda nasza obwodnica w "Kalkulatorze opłaty elektronicznej" dostępnej pod adresem http://213.25.68.37/tc/?lang=pl
   Dzięki niemu możliwe jest obliczenie wysokości opłaty elektronicznej przy zadanych parametrach. Można wprowadzić punkty docelowe oraz charakterystykę pojazdu (dopuszczalną masę całkowitą pojazdu oraz klasę emisji). 
   Na poniższej ilustracji znajduje się moduł wprowadzania danych.


   Na dedykowanej mapie można też już zobaczyć umiejscowienie obwodnicy. Po wprowadzeniu danych możliwe jest uzyskanie informacji o miejscach obsługi klienta, a także o drogę alternatywną, która pozwala na ominięcie płatnych odcinków dróg.


   System umożliwia wydrukowanie wszystkich wyników uzyskiwanych na stronie internetowej, tak aby można było wziąć wydruki ze sobą w drogę.
   Na Obwodnicy Zambrowa i Wiśniewa maksymalna opłata wg systemu wyniesie 4,15 zł. Zapłacą taką stawkę samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej pojazdu co najmniej 12 t i klasie emisji od 0 do 2. Najniższą opłatę - 1,56 zł zapłacą pozostałe kategorie pojazdów pod warunkiem, że będą posiadały klasę emisji 5 lub 6. 
   Szczegółowa informacja o wysokości opłat zawiera poniższa tabela.


Tabela nr 1. Zestawienie opłat w zależności od DMC i klasy emisji. Opracowanie własne na podstawie danych z "Kalkulatora opłaty elektronicznej".
Legenda:


DMC – Dopuszczalna Masa Całkowita pojazdu
Łączna Dopuszczalna Masa Całkowita pojazdu – jeżeli pojazd nie ciągnie przyczepy, to jest to Dopuszczalna Masa Całkowita pojazdu. Jeżeli pojazd ciągnie przyczepę, to jest to Łączna Dopuszczalna Masa Całkowita pojazdu, która stanowi połączenie DMC pojazdu i przyczepy.

    Według obliczeń uzyskanych na stronie "Kalkulatora opłaty elektronicznej" płatny odcinek obwodnicy Zambrowa i Wiśniewa, będzie się składał z trzech części:
1) skrzyżowanie z drogą powiatową nr 2012B - węzeł Zambrów Zachód -  0,56 km;
2) Węzeł Zambrów Zachód - Węzeł Zambrów Wschód - 6,21 km;
3) Węzeł Zambrów Zachód -- Skrzyżowanie z drogą powiatową nr 2000B - 1,05 km.
  
   Warto dodać, że zostały złożone oferty w przetargu ograniczonym na odcinek (nr 2) od obwodnicy Wiśniewa za obwodnicę Mężenina, a w ostatnich dniach został ogłoszony przetarg na odcinek (nr 3) od Mężenina do Jeżewa. Zakłada on wybudowanie dwujezdniowej drogi ekspresowej (z rezerwą terenu pod 3 pas ruchu) o długości 14,26 km wraz z dwoma węzłami drogowymi (Sikory, Kobylin), obiektami inżynierskimi, urządzeniami ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa ruchu. Wybudowane zostaną także drogi zbiorcze i dojazdowe.
 
Tabela nr 2. Wykaz odcinków. GDDiA.
     Do końca roku planowany jest jeszcze przetarg na ostatni podlaski fragment S8 (odcinek nr 1), od granicy województwa mazowieckiego do obwodnicy Zambrowa, dzięki czemu w najbliższych latach jest szansa na zrealizowanie całej S8 na terenie województwa podlaskiego.
Mapa nr 1. Mapa odcinków. GDDiA.
   Najpóźniej do 2020 roku, po zrealizowaniu odcinków mazowieckich, Zambrów będzie ekspresowo skomunikowany z Białymstokiem i Warszawą.

   Linki:
Przetarg za przetargiem, tym razem S8 na Podlasiu.
Kalkulator opłaty elektronicznej.
   
   
   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz