poniedziałek, 21 października 2013

Propozycje na Dzień Wszystkich Świętych.

   Na cmentarzach rozpoczęły się przygotowania do zbliżającego się Dnia Wszystkich Świętych. Zazwyczaj puste, obecnie pełne ludzi, którzy pielą, grabią liście, odmalowują ławki oraz czyszczą i pastują pomniki. 
   W sklepach już od jakiegoś czasu można zapoznać się z poszerzoną ofertą. Dotyczy ona  wszystkich sklepów sieciowych a także wielu innych, które w ostatnich dniach kuszą ofertami na znicze i zapasowe wkłady. Również kwiaciarnie, poszerzyły swoją ofertę i przed wieloma z nim można zobaczyć piękne stroiki i kwiaty doniczkowe.
   Zbliżające święto uznawane jest przez Kościół za jedne z najbardziej radosnych dni dla chrześcijan. 1 listopada Kościół oddaje chwałę wszystkim świętym, tym oficjalnie uznanym i tym nieznanym z imienia. Dopiero następnego dnia, czyli 2 listopada wspomina się wszystkich wiernych zmarłych. Jest to dzień modlitwy za tych, którzy w czyśćcu przygotowują się do chwały nieba.
    Dzień Wszystkich Świętych kojarzy się nam ze zniczem, z grobem bliskich i przyjaciół, z cmentarzem, dla innych z wiązanką lub z pięknymi żywymi kwiatami, jeszcze dla innych z modlitwą i pamięcią o tych, którzy wyprzedzili nas w drodze do wieczności. 
   Skojarzenia te jak najbardziej słuszne, nie ujęły jednego z wielu zjawisk jakie związane jest z tymi dwoma świątecznymi dniami. Myślę tu o wszechobecnym tłoku i korkach przed cmentarzami. Niestety przegrywamy z własną bezmyślnością i nie pomogą tu budowy nawet największych parkingów. Nie będziemy w stanie pomieścić całego miasta w pobliżu dwóch cmentarzy, choćby zostały wybudowane nawet podziemne i wielopoziomowe parkingi.
   Czy są więc jakieś dobre rozwiązania, które minimalizują powstające w tym dniu utrudnienia? Można wymienić co najmniej parę. Część z nich jest prosta do zastosowania, inne wymagają poniesienia dodatkowych kosztów i pracy ludzi.
 
Bezpłatna linia cmentarna 
 
   Zacznijmy więc od sposobów, które można zaobserwować w sąsiednich miastach. Spójrzmy na Łomżę. W ubiegłym roku uruchomiono po raz pierwszy bezpłatną autobusową linię cmentarną.  W tym roku również zapowiedziano jej funkcjonowanie, oznacza to że spełniła pokładane w niej oczekiwania. Dla kogo będzie więc to dobre rozwiązanie? Dla wszystkich tych, którzy mają groby bliskich - w przypadku Zambrowa - na dwóch zambrowskich cmentarzach. Nie muszą oni zabierać samochodu ze sobą, by dostać się na drugi cmentarz. Wystarczy, że skorzystają z autobusu. Dzięki temu, zmniejsza się ruch samochodowy w okolicach cmentarzy, zmniejszają się korki.
   Poniżej zamieszczam moją propozycję bezpłatnej linii cmentarnej.   Jej zalety są następujące:
- obsługa całego miasta - umożliwienie mieszkańcom skorzystanie z bezpłatnej komunikacji,
- linia obejmuje swoją trasą trzy zambrowskie kościoły,
- linia obejmuje swoją trasą dwa zambrowskie cmentarze.
- linia jest krótka, w związku z tym jest szansa na zachowanie dużej częstotliwości przejazdów,
- linia jest łatwa w obsłudze - na zakończeniach nie ma problemu z zawracaniem autobusu,
- linia wymaga utworzenia niewielkiej liczby tymczasowych przystanków - przy cmentarzu na ul. ks. Kulbata, przy cmentarzu na ul. ks. Krajewskiego, przy kościele pw. Trójcy Przenajświętszej.
   Linię można oczywiście przedłużyć - np. wydłużyć do obecnej pętli na ul. Jana Pawła II - lub zmienić jej bieg. Konieczne byłoby zapewne przeprowadzenie stosownej akcji informacyjnej i rozklejenie ulotek na przystankach ze schematem trasy obowiązującej tego dnia .
   Zakładając, że linia działałaby od godz. 8 do 20 stało by się proste dotarcie na cmentarz wielokrotnie w ciągu dnia, bez konieczności uruchamiania samochodu.

Zmiana organizacji ruchu.
  
    Innym sposobem stosowanym w sąsiednich miastach jest wprowadzanie tymczasowej organizacji ruchu w pobliżu cmentarzy. Może ona dotyczyć utworzenia ulic jednokierunkowych lub całkowitego wyłączenia z ruchu poszczególnych odcinków. Takie rozwiązaniem ma swoje wady - wprowadza dodatkowe zamieszanie w najbardziej zatłoczonych miejscach.
   W Zambrowie można by było pokusić się o całkowite wyłączenie z ruchu niektórych ulic i zamianę ich na parkingi. Jednak wyznaczanie nowych miejsc parkingowych, jest tylko z pozoru dobre. Kierowcy otrzymują sygnał, będą dodatkowe miejsca, w których można będzie zostawić samochód. Więc porzucają inne sposoby dotarcia na cmentarz i jak wspomniano na wstępie korki stają się jeszcze większe.
   W związku z powyższym uważam, że ulice powinny być częściowo pozamykane, aby umożliwić płynny ruch pieszych. Możliwe jest też wyznaczenie odcinków jednokierunkowych, w celu zwiększenia liczby miejsc parkingowych i ułatwienia poruszania się pieszym. Uważanie na samochody jadące z jednej strony jest bezpieczniejsze, niż przeskakiwania przez drogę dwukierunkową, szczególnie przy intensywnym ruchu.
   Poniżej zamieszczam propozycję na organizację ruchu w dniu 1 listopada w Zambrowie.          Propozycja sprowadza się do następujących zmian:
- wprowadzenie ruchu pieszego na części ulicy ks. Krajewskiego (najwęższy odcinek wzdłuż ogrodzenia cmentarza) oraz wzdłuż ulicy Cmentarnej,
- wprowadzenie ruchu pieszego na części ulicy ks. Kulbata,
- wprowadzenie ruchu jednokierunkowego na ulicy Obrońców Zambrowa od ulicy Wądołkowskiej do ul. Ostrowskiej,
- wprowadzenie ruchu jednokierunkowego na ulicy Raginisa od ul. Armii Krajowej do ul. Obrońców Zambrowa,
- wprowadzenie ruchu jednokierunkowego na ulicy ks. Kulbata i ul. Wolskiej - zgodnej z ruchem wskazówek zegara, tj. wjazd przy Kościele pw. Św. Józefa Rzemieślnika oraz wyjazd ul. Wolską do Alei Wojska Polskiego. Na tym skrzyżowaniu przydałby się policjant kierujący ruchem, szczególnie w najbardziej obciążonych godzinach.
   Wprowadzenie zmian jak powyżej wymaga niestety zaangażowania sporej grupy ludzi. Należy pilnować porządku - policja, należy ustawić znaki informujące o zmianie organizacji ruchu - zarządcy dróg. Czy takie zmiany przydałyby się w Zambrowie?

   Zasady, które warto przestrzegać.

   Na koniec warto dodać, że nam wszystkim będzie łatwiej poruszać się po cmentarzu, jeśli zachowamy chociaż część z poniższych zasad:
- zostawimy samochód w domu, oczywiście powinni tak zrobić Ci, którzy mają stosunkowo blisko,
- jeśli musimy przyjechać autem na cmentarz, to wykorzystajmy go maksymalnie - zabierzmy sąsiadów do jednego auta,
- jeśli zdrowie nam na to pozwala, zostawmy samochód w pewnej odległości od cmentarza i podejdźmy kawałek pieszo,
- ciężkie i duże rzeczy najlepiej przynieść na cmentarz dzień wcześniej (jeśli nie boimy się o kradzież) lub w dniu 1 listopada w godzinach porannych, unikniemy w ten sposób ryzyka, że kogoś ubrudzimy lub zniszczymy to co niesiemy na cmentarz, np. kwiaty.
- jeśli miasto zdecyduje się na utworzenie linii cmentarnej, koniecznie z niej korzystajmy.
   Na końcu pozwolę sobie na ostatnią propozycję. W dniu 1 listopada na ulicy cmentarnej jest obecny handel. Oczywiście nie mam nic przeciwko temu, żeby ludzie mogli w tym dniu pracować. Myślę, jednak że warto byłoby zmienić zasady lokowania straganów. Zakładając, że ulica Cmentarna zostałaby ulicą przeznaczoną dla ruchu pieszych, stragany mogłyby zostać ulokowane jednostronnie na dłuższym odcinku ulicy, a nie dwustronnie na krótkim odcinku między ul. Obrońców Zambrowa i ul. ks. Krajewskiego. W ten sposób udałoby się upłynnić ruch pieszych.

Ankieta 

   Zachęcam też do udziału w ankiecie zamieszczonej w górnej części strony. Mamy możliwość udzielenia wielokrotnej odpowiedzi. Zapewne w tym roku jest już za późno na jakiekolwiek zmiany, ale wyrażenie opinii czytelników, mogłoby być wskazówką dla władz miasta i powiatu oraz zarządców dróg, że mieszkańcy potrzebują nowych rozwiązań w dniu 1 listopada.
   
Aktualizacja 28 października 2013 r.
  
Wyniki ankiety

   Zostało zadane następujące pytanie:
Czy w ciągu zbliżającego się Dnia Wszystkich Świętych potrzebne są dodatkowe rozwiązania zmniejszające korki i tłok przed cmentarzami?
   Można było odpowiedzieć w następujący sposób:
- Nie trzeba wprowadzać zmian.
- Tak, trzeba wprowadzić bezpłatną linię cmentarną.
- Tak, trzeba zmienić organizację ruchu.
- Tak, trzeba zmienić położenie straganów.
    Uzyskano następujące wyniki:
- Nie trzeba wprowadzać zmian - 27% głosów.
- Tak, trzeba wprowadzić bezpłatną linię cmentarną - 50% głosów.
- Tak, trzeba zmienić organizację ruchu - 38% głosów.
- Tak, trzeba zmienić położenie straganów - 22% głosów.
   W związku z tym, że można było oddać więcej niż jeden głos, wyniki nie sumują się do 100%. Mimo, że w ankiecie wzięło jedynie 18 osób, widać po nich, że jest potrzeba wprowadzenia zmian. Najwięcej osób opowiedziało się za wprowadzeniem bezpłatnej linii cmentarnej. Dużo osób opowiedziało się też za zmianą organizacji ruchu. Dziękuje wszystkim, którzy zdecydowali się na udział w ankiecie.
  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz