czwartek, 8 marca 2012

Zorze polarne nad Zambrowem!

   Dzisiejszej nocy zapowiada się rzadko spotykane na zambrowskim niebie zjawisko - zorza polarna. Genezą jego powstania jest koronalny wyrzut masy złożony z materii wybitej z dwóch rozbłysków klasy X, który zmierza prawie dokładnie w kierunku Ziemi. Przewidywaną trasę jaką poruszać się będzie wyrzucona przez Słońce materia składającej się głównie z elektronów i protonów z niewielkim dodatkiem jonów cięższych pierwiastków (hel, tlen i żelazo) przedstawia poniżej zamieszczony animowany gif. W celu obejrzenia go w pełnej okazałości warto kliknąć tu.

Animowany gif (2,5 Mb) - źródło: http://www.spaceweather.com/
    W celu monitorowania zjawisk przebiegających na powierzchni Słońca wysłano na jego orbitę urządzenia badawcze. Zarejestrowano następujący widok: 


   Bardzo intensywne burze magnetyczne mogą spowodować uszkodzenia sieci przesyłowych energii elektrycznej na rozległych obszarach i zakłócać łączność radiową, głównie w zakresie fal krótkich. Fale uderzeniowe mogą też zmieniać trajektorie satelitów. 
    Polecam lekturę o burzy magnetycznej z roku 1859, dostępnej na Wikipedii, a wszystkich którzy planują zapolować dziś z aparatem na zorzę polarną zachęcam od podzielenia się swoimi zdjęciami. Pogoda dzisiejszej nocy zapowiada się bardzo dobrze, niebo będzie bezchmurne co pozwoli na dobrą obserwację nieba.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz