wtorek, 20 marca 2012

Oferta turystyczna czy jej brak?

   Urząd Miasta w Zambrowie zamieścił ostatnio na swojej stronie internetowej kalendarz Kalendarz Miejskich Imprez Kulturalnych, Sportowych i Rekreacyjnych na 2012 rok (7Mb) Muszę przyznać, że jest to bardzo ciekawe opracowanie i opatrzone pięknymi zdjęciami Zambrowa. Z chęcią kupiłbym bardzo podobną publikację - tylko, że w formie kalendarza lub albumu.
   Mam nadzieję, że opracowanie to pierwszy i nie ostatni tego typu produkt promocyjny Zambrowa. Odważnym posunięciem ze strony Urzędu Miasta było przygotowanie kalendarza niemal na cały rok 2012, tj. od marca do grudnia. Istnieje więc ryzyko, że część imprez nie odbędzie się lub odbędą się imprezy dodatkowe, które w tej chwili nie są planowane. Urząd Miasta stara się zapobiec takiej dezaktualizacji i wprowadzi kalendarz on-line.
   Zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie internetowej miasta, kalendarz będzie dystrybuowany w takich miejscach jak: Centrum Kultury, na Pływalni Miejskiej „Delfin", w urzędzie, a także w zambrowskich placówkach oświatowych. Czy będzie to wystarczające, by zdobyć widzów na wszystkie imprezy? A może warto przeprowadzić promocję także w miastach sąsiednich? Ściągnąć ich mieszkańców tak aby przy okazji zostawili u nas trochę kapitału?
   A przy okazji promocji turystycznej warto wspomnieć o znalezionych ostatnio przeze mnie na stronie Urzędu Marszałkowskiego folderach turystycznych województwa podlaskiego. Można je znaleźć pod następującym linkiem: http://www.turystyka.wrotapodlasia.pl/foldery/
   Są to trzy publikacje:

1. Mapa turystyczna a na jej odwrocie atrakcje Województwa Podlaskiego.
2. Największe atrakcje turystyczne w województwie podlaskim - to obszerne i bardzo ciekawe opracowanie. Nie trzeba wyjeżdżać daleko poza Podlasie, żeby zobaczyć wiele ciekawych rzeczy.


3. Turystyka biznesowa. Baza noclegowo-konferencyjna w województwie podlaskim.

   Opracowania te mają zaskakującą wspólną cechę. W każdym z nich wyraz "Zambrów" można znaleźć dosłownie po jednym razie. W pierwszym opracowaniu jest to nazwa naszego miasta umieszczona na mapie. Ponadto oferta turystyczna w formie oznaczeń przy nazwie miasta w mojej opinii została przedstawiona bardzo ubogo. W drugim opracowaniu słowo "Zambrów" można znaleźć w następującym zdaniu:
W promieniu 30 km od Łomży znajdują się zespoły obronne czterech szkół fortecznych: polskiej (Nowogród, Wizna), rosyjskiej (Piątnica), radzieckiej (Kolno-Nowogród- Zambrów) i niemieckiej (Pisa).
   W ostatnim opracowaniu jest jeszcze gorzej. Słowo "Zambrów" ukryte zostało w adresie - niestety łomżyńskiej organizacji turystycznej:
4. LOT Ziemia Łomżyńska
ul. Szosa Zambrowska 1/27
lok. 314
18-400 Łomża
   Przyznam szczerze, że gdy odkryłem ten fakt byłem bardzo zdziwiony przynajmniej z paru powodów. Okazało się, że w całym naszym powiecie nie znalazł się nikt, kto potrafiłby zadbać o lokalne sprawy. Niewiarygodne wprost, że w powyższych dokumentach - z których dwa zostały dofinansowane ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013 - nie znalazł się żaden przedsiębiorca, stowarzyszenie lub organizacja z powiatu zambrowskiego. Uważam, że jest to duża strata, gdyż tego typu dokumenty są drukowane w wielu tysiącach egzemplarzy i docierają nie tylko do klientów/turystów naszego kraju, ale także innych krajów - chociażby do Brukseli z okazji naszej prezydencji. 
   W swoich przyszłych wpisach pokażę, że są miejsca w naszym mieście, gminie czy powiecie warte uwagi i zainteresowania turystów. A ich organizacja lub powstanie nie musi być wcale drogie. 
   Jeżeli uważasz, że są takie miejsca zapraszam do zamieszczania wszelkich sugestii w komentarzach pod artykułem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz