sobota, 24 marca 2012

Zambrów a turystyka?

   Pisząc artykuł o zambrowskim rozdwojeniu jaźni miałem nadzieje, że jest to problem dotyczący nazewnictwa i historyczna ciekawostka, jednak obserwując nasze miasto na tle całego województwa podlaskiego dochodzę do wniosku, że jest to problem znacznie większy. 
   Zambrów wydaje się żyć własnym spokojnym tempem. Pisałem już o braku jakiejkolwiek obiektu z terenu naszego powiatu w ofercie turystycznej regionu. Jako mieszkańcy musimy się pogodzić, że położenia miasta Zambrów nie zmienimy. Nigdy nie będziemy nad dużą rzeką, aby korzystać z atutów z tego płynących. Takie korzyści ma Łomża, która wraz z innymi miastami leżącymi wzdłuż Narwi planują przywrócić do życia szlak Batorego. W podobnej korzystnej sytuacji znajdują się miejscowości położone nad rzeką Bug.
    Czy jednak lasy Czerwonego Boru nie mogłyby zostać atrakcją turystyczną aktywnego wypoczynku? W ostatnich latach rozwija się w naszym mieście turystyka rowerowa. Coraz więcej ludzi uczestniczy w imprezach rowerowych. Niestety poprzez lokalizację w lasach Czerwonego Boru wysypiska śmieci "strzeliliśmy sobie w stopę", gdyż nie jest to z pewnością atrakcja dla turystów.
   Lokalizacja Zakładu Karnego również nie wydaje się być korzystna dla rozwoju turystyki. Z pewnością korzystniejsze byłoby gdyby w jego miejsce powstał wówczas hotel lub jakiś ośrodek turystyczno-konferencyjny. Tak się niestety nie stało. Warto zwrócić uwagę, że nawet władze zakładu karnego widzą atuty swojego położenia:
Zakład Karny w Czerwonym Borze położony jest w powiecie zambrowskim w gminie Zambrów we wschodniej części Niziny Północnomazowieckiej. Specyfiką jednostki jest położenie na terenie przepięknego kompleksu leśnego obfitującego w znaczną ilość zwierzyny, runa leśnego oraz znakomitego powietrza z Zielonych Płuc Polski.
    A czy ktoś jeszcze widzi atuty lasów Czerwonego Boru. Z pewnością jest to Klub Miłośników Motocykli "Żubr", który V Ogólnopolski zlot motocyklowy zorganizował w ubiegłym roku na Polance Modrzewiowej. Sądząc po ilości motorów jakie wówczas przejeżdżały przez nasze miasto cieszył się dużą popularnością.
   Kolejną ciekawostką jaką znalazłem na temat Czerwonego Boru to wpis na portalu rowerowaostroleka.pl można tam znaleźć w skrócie wiele ciekawostek opisanych w bardzo przystępny sposób.
   To nie koniec atrakcji tego kompleksu leśnego - w przyszłych wpisach postaram się przedstawić kolejne. Na końcu zamieszczam link do wpisu na wikipedii, gdzie można znaleźć bardzo dokładne mapy Czerwonego Boru.

link
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz