niedziela, 1 kwietnia 2012

Trzy lata po staremu?

   Urząd Miasta w Zambrowie na swojej stronie internetowej zamieścił informację o postępowaniu przetargowym pn. "Świadczenie usług komunikacji miejskiej na terenie miasta Zambrów". Zamówienie to dotyczy obsługi komunikacji miejskiej w dni robocze na trasie: Szpital Pętla – ul. Białostocka – Dworzec PKS – Sąd Rejonowy – Magazynowa Pętla i z powrotem w godzinach od 6.00 do 20.00.
   Cieszy mnie, że w erze dyktatu użytkowników samochodów osobowych, nasze miasto zadaje sobie trud i nie likwiduje komunikacji miejskiej. Warto więc przyjrzeć się "Specyfikacji istotnych warunków zamówienia" (SIWZ), gdyż termin wykonania zamówienia został określony na długi okres, tj. od 01.05.2012 do 30.04.2015 r.
    SIWZ zawiera w jednym z punktów listę przystanków jakie będą obsługiwane. Jest ich 16:
1. Szpital Pętla – przystanek z wiatą
2. ul. Białostocka nr 31 – przystanek z wiatą
3. ul. M. Konopnickiej nr 6 – przystanek z wiatą
4. ul. Piłsudskiego (blok nr 5a) – przystanek z wiatą
5. ul. Al. Woj. Pol. (dworzec PKS) – przystanek
6. ul. Al. Woj. Pol. (naprzeciw BGŻ) – przystanek
7. ul. Al. Woj. Pol. nr 46 – przystanek
8. ul. Al. Woj. Pol. (sąd) - przystanek z wiatą
9. ul. Magazynowa – przystanek (Provitus)
10. ul. Magazynowa pętla - przystanek z wiatą
11. ul. Al. Woj. Pol. (naprzeciw Sądu) - przystanek z wiatą
12. ul. Al. Woj. Pol. (przy Zespole Szkół Nr 1) – przystanek z wiatą
13. ul. Al. Woj. Pol. (przy BGŻ) – przystanek z wiatą
14. ul. Al. Woj. Pol. (dworzec PKS) – przystanek
15. ul. Piłsudskiego ( naprzeciw basenu) – przystanek
16. ul. Białostocka (przychodnia lekarska) – przystanek z wiatą
    Wydaje się jednak, że ich lista powinna być dłuższa - przynajmniej z jednego powodu. Rozkłady obowiązujące poza okresem zimowym, obejmują trasę od Szpitala pętla, przez ul. Magazynowa pętla do Długobórz „POD”. Zdaje się więc, że Zamawiający zapomniał przynajmniej o jednym przystanku - Długobórz "POD".
    Pobieżna analiza poniżej zamieszczonej mapy pokazuje, że nie całe miasto jest objęte liniami komunikacji miejską. W mojej opinii największe braki są w części północnej i zachodniej miasta.


Pokaż Komunikacja miejska Zambrów na większej mapie

   W części zachodniej miasta położony jest Zakład produkcji mleczarskiej "Mlekpol". Jest to z pewnością jeden z największych pracodawców w naszym mieście. Jednak obsługa takiego zakładu przez komunikację miejską jest dość prosta. Jedyne co należałoby zrobić to porozmawiać z pracownikami zakładu mleczarskiego, sprawdzić na jakie zmiany pracują i skąd dojeżdżają do pracy. Wprowadzenie tam linii autobusowej miałoby jeszcze jeden pozytywny efekt. Dzięki temu może udało by się nam pozbyć widoku obstawionej samochodami po obu stronach ulicy Polowej.
   W mojej opinii drugim miejscem gdzie komunikacja miejska przydałaby się mieszkańcom jest cmentarz. Tu jednak problem jest większy. Myślę, że większość z nas na cmentarz wybiera się w dni wolne od pracy, a w tych dniach nasza komunikacja nie kursuje wcale. Rzetelna analiza opinii mieszkańców naszego miasta pozwoliłaby z pewnością dojść do pewnego rozwiązania. Z pewnością wystarczyłyby dwa kursy dziennie w kierunku cmentarza w odstępie jednej lub dwóch godzin, aby część chętnych odwiedzała najbliższych nawet w ciągu roboczych dni tygodnia.
   Osobiście nie skuszę się, by wyznaczyć dodatkową linię obejmująca ww. miejsca. Pozostawię to osobom kompetentnym. Chciałbym jednak zwrócić uwagę, że nowa - projektowana lub zmieniona - istniejąca linia mogłyby biec przez takie ulice jak:
- Żytnia, główna droga na "Działkach",
- Konopnickiej, przy której znajdują się dwie szkoły,
- Generała Bema, przy której powstają nowe bloki, 
oraz Plac Sikorskiego przy którym znajduje się wiele sklepów.
   Na tych zmianach skorzystaliby nasi lokalni przedsiębiorcy, a także uczniowie i mieszkańcy.
  
  
  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz