wtorek, 3 kwietnia 2012

Dawna Ziemia Łomżyńska. Warszawa. 1876.

   Niniejszy wpis będzie wyjątkowy. W sumie poza wstępem nie napiszę w nim nic od siebie. Głos oddam polskiemu historykowi, archeologowi, etnografowi, folkloryście i krajoznawcy urodzonemu 3 listopada 1845 roku w miejscowości Tybory-Kamianka w obecnym powiecie wysoko-mazowieckim. Nim się jednak tak stanie chciałbym pokazać pewien projekt, który powinien zaciekawić przynajmniej część czytających ten blog.
   Projekt ten to Polska Biblioteka Internetowa. Jej zasadniczym celem jest wyrównanie szans dostępu do różnorodnych publikacji wydanych dotychczas w języku polskim osobom pochodzącym z małych miast, wsi, czy innych regionów oddalonych od ośrodków akademickich i kulturalnych, gdzie komputer z łączem do Internetu może być jedyną szansą kontaktu ze zdobyczami literatury i kultury.
   Dzięki temu projektowi czytelnik z dostępem do internetu ma możliwość zapoznania się z ponad 20 tys. książek dostępnych online. W niniejszym wpisie chciałbym zaprezentować część książki napisanej ponad 130 lat temu, która dzięki projektowi Polska Biblioteka Internetowa jest tak łatwo dostępna.
   Niniejszy wpis jest w pewnym sensie kontynuacją wpisu pt. "Zambrowskie rozdwojenie jaźni". Mam nadzieję, że przypadnie on do gustu przynajmniej części czytających ten blog.
   Oddaję głos Zygmuntowi Glogerowi.

   Zainteresowani chcący przeczytać całą książkę mogą ją znaleźć pod następującym linkiem:
Dawna ziemia łomżyńska
 
 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz