środa, 18 kwietnia 2012

Partnerstwo dla rozwoju miasta.

   W ostatnich dniach odwiedziłem stronę internetową www.twinning.org. Znalazłem tam interesującą mapkę - Interaktywną mapę polsko-niemieckich partnerstw samorządowych. W domyślnym ustawieniu w formie baloników widać nawiązane porozumienia pomiędzy samorządami różnych poziomów: gminnych, powiatowych i wojewódzkich. Polska środkowa i wschodnia w porównaniu do innych części kraju wygląda pod względem ilości nawiązanych porozumień bardzo skromnie. 

Źródło: http://www.twinning.org/

    Podlaskie samorządy mają nawiązane następujące porozumienia z samorządami niemieckimi:  
Ciechanowiec - Rosbach Vor Der Höhe
Juchnowiec Kościelny - Weidenberg
Powiat Hajnowski - Amt Nordsee – Treene, Bezirksamt Lichtenberg Von Berlin
Powiat Łomżyński - Landkreis Dingolfing-Landau
Powiat Siemiatycki - Landkreis Oberhavel
Powiat Suwalski - Landkreis Müritz
Siemiatycze - Zehdenick
Siemiatycze (Gmina) - Gransee
Sokółka - Rochlitz
Suwałki - Waren/Müritz
Śniadowo - Marklkofen
Województwo Podlaskie/Podlachien - Brandenburgia/Brandenburg (R-Internationales)
   "Zebrane na mapie informacje stanowią ilustrację bardzo szerokiej współpracy polskich i niemieckich miast, gmin, powiatów i województw. Partnerstwa polsko-niemieckie to najliczniej reprezentowana grupa par bliźniaczych w kontaktach zagranicznych polskich samorządów - w 2009 roku było ich ponad 1000, a każdego roku nawiązywane są kolejne" (www.twinning.org). W ramach całego województwa podlaskiego mamy 12 porozumień co stanowi zaledwie 1% wszystkich zawartych.
Źródło: www.twinning.pl
    Szukając kolejnych informacji nt. partnerstw znalazłem ciekawe zestawienie w formie pliku pdf. Tabela zawiera liczbę nawiązanych partnerstw dla 37 krajów europejskich. Największą liczbę partnerstw posiadają Francja i Niemcy odpowiednio po 6776 i 6048. Ciekawostką jest, że Polska zajmuje trzecie miejsce z 3508 porozumieniami. Analizę szczegółową dla Polski przedstawiam poniżej, natomiast analizę pozostałej części tabeli pozostawiam czytelnikom.
   Polska ma największą liczbę zawartych porozumień z Niemcami w ilości 1021, co stanowi niemal 30% ogółu. Kolejnym krajem z którym mamy dużą liczbę zawartych porozumień jest Ukraina 449 (13%). Pozostałe państwa przedstawiłem w poniższej tabeli.Następne państwa to:
 
Państwo Liczba porozumień  Udział procentowy
Republika Czech 331 9,44%
Francja 278 7,92%
Słowenia 258 7,35%
Węgry 191 5,44%
Litwa 174 4,96%
Włochy 173 4,93%
Holandia 86 2,45%
Szwecja 84 2,39%
Wielka Brytania 62 1,77%
Austria 45 1,28%
Dania 43 1,23%
Łotwa 41 1,17%
Belgia 34 0,97%
Hiszpania 34 0,97%
Rumunia 31 0,88%
Finlandia 26 0,74%
Turcja 22 0,63%
Estonia 20 0,57%
Bułgaria 15 0,43%
Chorwacja 15 0,43%
Grecja 14 0,40%
Norwegia 12 0,34%
Serbia 11 0,31%
Portugalia 10 0,29%
Irlandia 8 0,23%
Szwajcaria 7 0,20%
Słowacja 6 0,17%
Luksemburg 3 0,09%
Republika Macedonii 2 0,06%
Bośnia 1 0,03%
Malta 1 0,03%
Albania 0 -
Cypr 0 -
Islandia 0 -
Czarnogóra 0 -

   Zgodnie z informacjami zawartymi na stronie twinning.org: "Współpraca partnerska to spotkanie dwóch gmin w celu realizacji wspólnych interesów, i zacieśniania więzów przyjaźni. Współpraca partnerska jest niezwykle elastycznym instrumentem. Może być prowadzona przez małe miasteczka, powiaty, duże miasta..., obejmować zróżnicowaną tematykę i angażować różnorodnych partnerów z dwóch (lub więcej) miast (gmin). Dobra współpraca partnerska może przynieść wiele korzyści dla społeczności lokalnej i gminy. Spotkania ludzi z rożnych stron Europy dają możliwość wspólnego rozwiązywania problemów, wymiany poglądów i doświadczeń. Współpraca może mobilizować do działania młodych ludzi i ich rówieśników z innych krajów. Istnieje wiele przykładów dobrych praktyk we współpracy partnerskiej, obejmujących różnorodną tematykę – kultura i sztuka, młodzież, obywatelstwo, zrównoważony rozwój, lokalne usługi publiczne, lokalny rozwój gospodarczy, integracja społeczna, solidarność...".
   Sprawdziłem ile porozumień mają miasta z naszego najbliższego sąsiedztwa. Zweryfikowałem informacje na podstawie Wikipedii i oficjalnych stron miejskich. Wyniki zamieszczam poniżej.
   Białystok ma 9 miast partnerskich:

   Suwałki mają podobnie jak Białystok 9 miast partnerskich:

   Łomża posiada 7 miast partnerskich:

   Wysokie Mazowieckie ma jedno miasto partnerskie:
    Siemiatycze mają 3 miasta partnerskie: Castrolibero - miejscowość gminna położona na południu Włoch, 
Zehdenick - to miasto w Niemczech, ok. 60 km na północ od Berlina, Postawy - miasto położone w obwodzie witebskim na Białorusi.
   Ostatnie analizowane przeze mnie miasto to Ostrów Mazowiecka. Miasto partnerskie to Brembate di Sopra z Włoch oraz Riazań z Federacji Rosyjskiej. Trzecim miastem będzie w przyszłości Zasław z Ukrainy z którym podpisano Protokół o zamiarach rozpoczęcia współpracy.
   W świetle powyższych informacji dziwi mnie, że zambrowskie samorządy pokazują tak skromne wyniki w zakresie ilości nawiązanych porozumień. Osobiście nie słyszałem o porozumieniach zawartych przez Powiat Zambrowski a na podstawie oficjalnych informacji ze strony Miasta Zambrów wiadomo, że posiada ono jedno porozumienie z miastem Visaginas z Litwy.
   Rola porozumień jest niedoceniana a może prowadzić przecież do wielu ciekawy projektów i wspólnych inicjatyw. Warto też zwrócić uwagę, że Unia Europejska przeznacza spore środki finansowe na inicjatywy współpracy między miastami. Szczegółowe terminy składania wniosków można znaleźć na następującej stronie: Funding opportunities 2012. Środki mogą być przeznaczane na wiele szczegółowych celów, m.in. spotkania mieszkańców miast partnerskich. 
   W mojej opinii samorządy powinny szukać możliwości współpracy, jednak mieszkańcy miasta sami mogą wspierać takie inicjatywy oddolnie. Znamy przecież wiele osób, które wyemigrowały. Mamy dużą Polonię w Stanach Zjednoczonych, ale także w Belgii i Niemczech. Być może są szanse, że mieszkańcy i emigranci zgłoszą swoje propozycje.
   Warto zastanowić czy w historii naszego miasta pojawiły się osoby, które w sposób nietypowy związały się z nim. Okres wojenny bogaty jest w tego typu związki. W tej chwili przychodzą mi na myśl włoscy żołnierze, którzy byli przetrzymywani w Zambrowie przez Niemców w czasie II wojny światowej. Być może część z nich pochodziła z jednego miasta, które mogłoby stać się miastem partnerskim. Podobny przykład to włoski żołnierz uratowany w czasie II  wojny światowej, którego potomkowie odwiedzali parę lat temu nasze okolice. Można też przecież zaprosić do współpracy partnerskiej miasta niemieckie - ze względu na II wojnę światową. Wzorem mogą tu być samorządy niemieckie i francuskie, które mimo trudnej, wspólnej historii posiadają największą liczbę zawartych porozumień.
   Ze swojej strony mógłbym zaproponować jedno miasto polskie. Mińsk Mazowiecki jest miastem w wielu aspektach podobnym do Zambrowa. Pod względem historycznym: uzyskało w podobnym okresie prawa miejskie, w pewnym okresie jego istnienia społeczność żydowska stanowiła tu dużą cześć mieszkańców a w okresie międzywojennym stacjonowało tu wojsko. Ponadto obywa się tam cyklicznie impreza dla posiadaczy zabytkowych motocykli - podobnie jak impreza Zambrowie organizowana przez Klub Miłośników Motocykli ,,ŻUBR”. Podobieństw z pewnością jest jeszcze więcej.
   Zapraszam wszystkich do dyskusji.
 
   
   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz