poniedziałek, 20 lutego 2012

Sąd Rejonowy w Zambrowie - korzystne zmiany!

   W ostatnim czasie docierały do nas sygnały, że zamiast samodzielnego Sądu Rejonowego będzie Wydziałem Zamiejscowym Sądu Rejonowego w Wysokim Mazowieckiem. W dniu dzisiejszym w prasie ukazały się informacje, że Ministerstwo Sprawiedliwości po licznych protestach zmieniło stanowisko. Obecny projekt rozporządzenia o wyjątkowo długiej nazwie, tj. w sprawie zniesienia niektórych sądów rejonowych, utworzenia sądów apelacyjnych, sądów okręgowych i sądów rejonowych oraz ustalenia ich siedzib i obszarów właściwości przewiduje likwidację sądów mniejszej liczby sądów rejonowych. Zamiast 122 zostanie zlikwidowanych jedynie 116. 
    Obecnie przedstawiony projekt rozporządzenia znosi w ramach Sądu Okręgowego w Łomży:
a) Sąd Rejonowy w Grajewie,
b) Sąd Rejonowy w Wysokiem Mazowieckiem;
oraz ustala następujący obszar właściwości Sądu Rejonowego w Zambrowie:
- dla miast Wysokie Mazowieckie i Zambrów oraz
- gmin: Ciechanowiec, Czyżew, Klukowo, Kobylin-Borzymy, Kołaki Kościelne, Kulesze Kościelne, Nowe Piekuty, Rutki, Sokoły, Szepietowo, Szumowo, Wysokie Mazowieckie, Zambrów i Zawady.
   Z powyższego zestawienia wynika, że Sąd Rejonowy w Zambrowie będzie obejmował w swojej właściwości wszystkie gminy powiatu zambrowskiego i wysokomazowieckiego oraz jedną gminę powiatu białostockiego (Zawady).

Planowany obszar właściwości Sądu Rejonowego w Zambrowie
   Należy podkreślić jednocześnie, że na terenie województwa podlaskiego zostaną jedynie trzy Sądy Okręgowe: w Białymstoku (Sądy Rejonowe Białymstoku, Bielsku Podlaskim, Sokółce), Łomży (Sądy Rejonowe w Łomży i Zambrowie) i Suwałkach (Sądy Rejonowe w Suwałkach i Ełku).
   Warto dodać też, że Sądu Rejonowego nie będzie w Ostrowi Mazowieckiej, która będzie podlegała pod Sąd Rejonowy w Wyszkowie.
   Dzięki konstruktywnej krytyce władz samorządowych: Rady Miasta Zambrów, Rady Gminy Kołaki Kościelne, Zarządu Powiatu Zambrowskiego oraz interpelacji posła Lecha Kołakowskiego udało się zmienić negatywne dla całego Powiatu Zambrowskiego plan Ministerstwa Sprawiedliwości.
   Osobiście dziękuję wszystkim zaangażowanym!

Linki:
Stanowisko Rady Miasta Zambrów w sprawie projektu likwidacji Sądu Rejonowego w Zambrowie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz