piątek, 24 lutego 2012

Zmiany przebiegu rzeki Jabłonka.

   Zapewne wielu z nas z sentymentem wspomina rzekę Jabłonkę z czasów swojego dzieciństwa. Pamiętamy kąpiele na zakolu, pływanie na konarze lub łapanie cierników w rzece. Z okresu zimowego pamiętamy chodzenie po zamarzniętym zalewie lub grę w hokeja. 
   W ostatnich dniach przejeżdżając lub przechodząc obok rzeki zwracamy na nią szczególną uwagę. Opady deszczu i topniejący śnieg spowodowały podniesienie się poziomu wody w rzece przepływającej przez Zambrów. Ten ujarzmiony w ubiegłym wieku żywioł w obecnych czasach bardzo rzadko daje o sobie znać.
   Z opowiadań rodziców lub dziadków możemy się jednak dowiedzieć, że nie zawsze tak było. Rzeka wylewała systematycznie w czasie wiosennych roztopów, nierzadko czyniąc szkody. Jabłonka została uregulowana w latach powojennych. Jednocześnie wybudowano zbiornik retencyjno-rekreacyjny, powszechnie znany mieszkańcom miasta jako Zalew. Obecnie, jeśli rzeka wylewa, zalewa jedynie najniższe tarasy zalewowe, co możemy zaobserwować obecnie.
 
   Historyczny przebieg rzeki jest obecnie w niektórych miejscach widoczny w postaci granic działek ewidencyjnych. W niniejszym wpisie przedstawię jedynie trzy przykłady, jednak każdy może znaleźć ich więcej przy pomocy portalu: www.geoportal.gov.pl
   Jabłonka jest rzeką meandrującą, czyli tworzącą zakola. W czasie regulacji rzeki część z nich zostało zlikwidowane. Dobrze widać to w górnym biegu rzeki na poniższej mapie.   Kolejnym ciekawym przebiegiem rzeki Jabłonki jest jej przebieg przez Zalew. W chwili obecnej bez mapy ewidencyjnej nie da się określić gdzie było koryto rzeki. Okazuje się, że fontanna znajduje się na obszarze starego koryta rzeki.


   Zmiana koryta rzeki uległ zmianie też całkiem niedawno. Było to związane z budową obwodnicy Zambrowa.Co ciekawe na portalu nie uwzględnione jeszcze zostały nowe podziały działek ewidencyjnych.
   Ciekawe przebiegi granic działek ewidencyjnych w innych przypadkach przedstawię w kolejnych wpisach. Zapraszam do lektury.
   Pisząc posta korzystałem m.in. z następującego dokumentu:
„Program ochrony środowiska dla powiatu zambrowskiego na lata 2008 – 2011”


PS.
Jeśli masz inne wspomnienia związane z rzeką Jabłonką podziel się z nami w komentarzach lub napisz bezpośrednio na mój adres email to poświecę na Wasze wspomnienia odrębny wpis.


1 komentarz: