niedziela, 12 lutego 2012

Nadchodzą zmiany...

   W kwietniu ubiegłego roku opublikowane zostały przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) wyniki Generalnego Pomiaru Ruchu (GPR) za rok 2010. GPR stanowi jedną z najbardziej istotnych informacji o sieci drogowej. Na jego podstawie podejmowane są decyzje dotyczące budowy nowych dróg. Określane są wskaźniki ekonomiczne decydujące o realizacji inwestycji lub jej zaniechaniu.
   Uzupełnieniem wyników GPR jest pomiar ruchu na drogach wojewódzkich. Poniżej została przedstawiona mapa uwzględniająca oba raporty.
W czasie pomiaru rejestracji podlegały wszystkie pojazdy silnikowe korzystające z dróg publicznych (w podziale na 7 kategorii):
  • motocykle,
  • samochody osobowe,
  • lekkie samochody ciężarowe (dostawcze)
  • samochody ciężarowe bez przyczep,
  • samochody ciężarowe z przyczepami,
  • autobusy,
  • ciągniki rolnicze 
oraz rowery. Opracowana przeze mnie tabela przedstawia dane z poprzednich dwóch pomiarów GPR, tj. z roku 2000 i 2005.

  

   Analiza danych potwierdza słuszność budowy obwodnicy Zambrowa i Wiśniewa. Ruch wzdłuż ulicy Białostockiej w 2010 roku wynosił prawie 15 tys. pojazdów na dobę i był z pewnością bardzo uciążliwy dla mieszkańców. Należy podkreślić, że była to jedna z największych wartości w całym województwie podlaskim. Wartości większe zostały zanotowane jedynie w okolicy Białegostoku, Augustowa i Bielska Podlaskiego.
   Warto zwrócić uwagę na zmiany ruchu na odcinku Łomża - Zambrów oraz Zambrów - Wysokie Mazowieckie. Od czasu ostatniego pomiaru ruchu ruch na tych dwóch odcinkach wzrósł niemal dwukrotnie. Pomiar ruchu na Alei Wojska Polskiego w 2010 r. wyniósł ponad 13 tys. pojazdów co jest wartością niewiele mniejszą od ruchu wzdłuż ul. Białostockiej i potwierdza konieczność przyśpieszenia budowy południowo-wschodniej obwodnicy Zambrowa. Warto przypomnieć, że pierwotna wersja ww. obwodnicy miała zaczynać swój bieg przy ulicy Ostrowskiej wzdłuż starego nasypu kolejowego do Alei Wojska Polskiego a potem dalej aż do ulicy Mazowieckiej. 
    Wszystkich zainteresowanych postępami pracy przy obwodnicy Zambrowa i Wiśniewa zapraszam na strony internetowe: [S8/DK63] Obwodnica Zambrowa i Wiśniewa  i Obwodnica Zambrowa.
  
   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz