niedziela, 28 kwietnia 2013

Mazowieccy protoplaści.

   Siedzę przed komputerem i bezszelestnie przewracam kolejne strony - karty historii zgubione przez wieki. Pamięć o przodkach i ich losach odchodzi w zapomnienie. Tracimy wiedzę, patrząc jedynie w przyszłość i zmagając się z codziennymi problemami. Trafiliśmy do województwa podlaskiego, które obchodzi 500 lat historii.  Jak obchodzić to święto skoro zambrowska parafia pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej w Zambrowie obchodzi w tym roku, dokładnie 4 maja - 730 rocznicę powstania? Zapomnieliśmy, że naszych korzeni trzeba szukać u zarania państwa polskiego. Władcy mazowieccy konkurowali z Piastami próbując stworzyć konkurencyjny wobec nich ośrodek władzy państwowej. Osadnictwo na terenie powiatu zambrowskiego to działania władców mazowieckich.

"Rozległe puszcze na ziemiach: łomżyńskiej, różańskiej i nurskiej nad Narwią i Bugiem rozdane były przez książąt mazowieckich już w XIII stuleciu. W trójkącie, jaki tworzą obie rzeki w zbliżaniu się do ujścia pod Serockiem, mieściły się obszerne dobra kościelne. Po unii litewsko-polskiej otwarły się dla kolonizacyi kresy łomżyńskie, nurskie i liwskie, dotykające Prus i Litwy".

Historyczny podział Mazowsza (źródło: Wikipedia)

   Przedzieram się przez zadrukowane kartki na ekranie komputera, wybierając fakty i zdarzenia. Miejsca choć dawne, wciąż teraźniejsze. Pamiątki historii – tej zapomnianej, zgubionej przez wieki? Czy tylko straconej przez chwilę, przez prędkość żywota?

"Doszły nas wiadomości o następujących darowiznach i sprzedażach łanów przez Janusza Starszego przeważnie na kresach łomżyńskich i nurskich (…):
W 1413 w Łomży trzem dziedzicom w zamian za wieś Targonie, w ziemi ciechanowskiej, nadał 40 łanów nad rzeką Śliną, pod Łomżą. Powstała wieś Targonie, w powiecie zambrowskim (…).
W 1418 w Łomży darował Swiętosławowi i Broniszowi z Rutkowa 20 łanów. Powstała wieś Rutki.
Znane nam nadania następcy Janusza, Bolesława IV (1429-1454), dotyczą głównie kresów nurskich.
W 1437 w Ciechanowie darował czterem synom Falenty z Mrzesk 20 łanów nad rzeką Prątnikiem, pod Zambrowem. Powstała wieś Prątnik.
Doszły nas wiadomości o następujących darowiznach i sprzedażach Janusza II w ziemi łomżyńskiej od r. 1471.
W 1476 w Nowogrodzie w zamian za grunta i młyn w Chorzelach, w ziemi ciechanowskiej, nadał 10 łanów nad strumieniem Sulkowstok, pod Zambrowem. Powstała wieś Chorzele".
Herb Mazowsza (źródło: http://ksiestwomazowieckie.cba.pl/flaga.html)

   Problemy odległe, choć wciąż tak nam bliskie. Podziały majątków, kłótnie rodzinne. Rodziny jak drzewa porosły i nie chcą się zmieścić na papieru kartce.

"Podobnie, jak w wiskiem, rozdrobnienie własności dokonywa się w ziemi łomżyńskiej. Wieś Konopki, ufundowana w powiecie zambrowskim na 30 łanach nad strumieniem Koprzywnicą, nadanych w r. 1421, 1422, 1439 przez Janusza Starszego i Bolesława IV braciom: Sandkowi i Klemensowi, 1509 miała dziedziców trzydziestu dziewięciu, a w 1521 pięćdziesięciu ośmiu".

   Obecnie wyścig na Marsa, kiedyś wyścig na Księżyc, Drang nach osten i Dziki Zachód, a kto pamięta, że nasze tereny też były obiektem wyścigu?

"Książęta pociągali ludność do puszcz kresowych darowiznami, tanią sprzedażą, niekiedy korzystną zamianą łanów nie po to, żeby z niej organizować osady żołnierskie, wtedy już zbyteczne, lecz dla zysków materyalnych. Nawet darowizna zapewniała dochód z ciężarów w naturze według prawa polskiego, z czynszu w gotowiźnie według prawa niemieckiego".

   Cytaty pochodzą z Rozdziału I Osadnictwo w ziemiach mazowieckich kresowych, książki „Szkice z dziejów szlachty mazowieckiej” Władysława Smoleńskiego wydanej w 1908 roku.
bezpośredni link do pliku PDF:
   
   
   

3 komentarze:

 1. Małe sprostowanie. Mazowszem też władali Piastowie - dynastia ta sama co w Koronie. Choć oczywiście konkurowali... I raczej "w ziemi łomżyńskiej, nurskiiej" a nie "na ziemi...". Mowa tu bowiem o jednostce administracyjnej, jaką były ziemie od XIII/XIV w. aż do rozbiorów.
  Kresy nurskie i liwskie dotykały raczej Wlk. Księstwa Litewskiego, a nie Litwy, tylko ziem ruskich tegoż księstwa.
  Czy to też jest cytat z ksiażki: "Podobnie, jak w wiskiem, rozdrobnienie własności dokonywa się w ziemi łomżyńskiej"? Bo dwa błędy - albo w ziemi wiskiej, albo w Wiskiem... I nie "dokonywa" a "dokonuje". To pewnie jednak uwaga do autora cytatu, a nie do cytującego...
  Nie mniej i tak miło się czyta ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kresy nurskie i liwskie graniczyły z Podlasiem (z ziemiami drohicka i bielską), które było częścią Wielkiego Księstwa Litewskiego. Już widzę miny podlaskich panów-braci na wieść, że mieszkają w "ziemi ruskiej". :)

   Usuń
 2. Dzięki za komentarz. Szczegółowej wiedzy nigdy nie za wiele.
  W odniesieniu do pisowni to zamieściłem cytaty z książki „Szkice z dziejów szlachty mazowieckiej” Władysława Smoleńskiego - pisownia oryginalna, a w związku z tym że wydana została na początku ubiegłego wieku słownictwo i składnia wydają się już archaiczne. Wprowadziłem znaki cydzysłowia i dodam numery stron - łatwiej będzie rozróżnić, że to cytaty.

  OdpowiedzUsuń