piątek, 4 maja 2012

Wyścigi rowerowe w Zambrowie?

   W dniu 6 maja br. zostanie w naszym mieście otwarty sezon rowerowy. Nie ukrywam, że bardzo podoba mi się akcja "ZAMBRÓW NA ROWERY 2012" chociaż nie byłem uczestnikiem żadnej z poprzednich edycji. W tym roku rajd rowerowy został przeniesiony na niedzielę, co z pewnością przyczyni się do zwiększenia frekwencji na imprezie. Cele imprezy są szczytne i warto je tu przytoczyć:

1. Popularyzacja turystyki rowerowej, poznanie walorów turystycznych i krajoznawczych Zambrowa i okolic.
2. Promocja zdrowego i aktywnego wypoczynku.
3. Integracja lokalnej społeczności.
4. Popularyzacja zasad bezpiecznej jazdy na rowerze.
5. Działania proekologiczne poprzez dbałość o środowisko naturalne.
6. Promocja Miasta Zambrów.

   O ile do pierwszych pięciu punktów nie można mieć zastrzeżeń i z pewnością są realizowane, to w przypadku ostatniego punktu "Promocja Miasta Zambrów" warto się przy nim na chwilę zatrzymać. Mnie osobiście zastanawia czy w gronie Zambrowiaków można w jakiś sposób promować Miasto Zambrów? Rozumiem, że uczestnicy rajdu spotkają się z mieszkańcami Wysokiego Mazowiecka a w przyszłych rajdach pewnie także z mieszkańcami innych miast lub miasteczek. Jednak czy takie spotkanie oznacza już promocję naszego miasta?
    W związku z powyższym skuteczność tych działań promocyjnych osobiście uważam za niewielką. Ze swojej strony chciałbym jednak zachęcić naszych włodarzy do uczestnictwa w pewnej imprezie, które w tym roku w województwie podlaskim odbędzie się czwarty raz. Maratony Kresowe i podlaskie zawody XC są imprezami niekomercyjnymi, organizowanymi przez Podlaski Okręgowy Związek Kolarski i UKS Wygoda Białystok.
   Maratony Kresowe realizują następujące cele:
- popularyzacja kolarstwa i turystyki rowerowej w Polsce,
- promowanie regionalnych szlaków i miejscowości turystycznych Województwa Podlaskiego,
- propagowanie zdrowego trybu życia, aktywnego wypoczynku i rekreacji.
Powyższe cele są więc bardzo zbliżone do celów zaplanowanych przez Urząd Miasta w Zambrowie.

   Program imprezy "Maratony Kresowe" na bieżący rok jest następujący:
1.05.2012 − Białystok, "Wschodzący Białystok"
13.05.2012 − Augustów, W królewskim mieście
3.06.2012 − Michałowo, Dzika Puszcza
24.06.2012 − Chełm, Z Duchem Bieluchem
8.07.2012 − Łomża, Na krańcach Mazowsza
21.07.2012 − Sopoćkinie - Białoruś Суседзi - Сапоцкін
5.08.2012 − Sokółka, Szlakiem Tatarskim
15.08.2012 − Narewka, W krainie żubra
26.08.2012 − Suwałki / Szelment, W krainie ozów
9.09.2012 − Supraśl, Duch Puszczy
29.09.2012 − Mielnik, Nad Bugiem
   Widać więc, że w programie można znaleźć miejsce na imprezę w Zambrowie. W ten sposób można by było zapewnić promocję miasta przynajmniej na poziomie naszego województwa. 
   Innym rozwiązaniem, które mogłoby zwiększyć efekt promocyjny rajdu "ZAMBRÓW NA ROWERY" to dodanie w jego programie imprezy wpisującej się w kalendarz imprez rowerowych. Myślę, że jedna impreza tego typu w sezonie mogłaby cieszyć się dużym powodzeniem wśród zambrowskich rowerzystów, którzy już zasmakowali rowerowej rekreacji. Może już czas na poszerzenie oferty o jakieś wyścigi? 
   Kalendarz amatorskich wyścigów szosowych można znaleźć na stronie www.naszosie.pl a z pewnością jest też znacznie więcej innych możliwości. Uważam, że mieszkańcy Zambrowa są już gotowi na udział w wyścigach rowerowych.
  
  
  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz