niedziela, 28 lipca 2013

Zambrowski zabytek czeka na gruntowny remont.

   Zambrów, mimo jego historia jako miasta, rozpoczęła się w XIII wieku nie posiada zbyt wielu zabytków. Przygotowywanie ostatniego wpisu o ulicy Cmentarnej i cmentarzu zwróciło moją uwagę na stan zabytkowego ogrodzenia.
   Na początku warto zobaczyć, jak wyglądała główna brama jeszcze w ubiegłym roku. Wystarczy zajrzeć na stronę firmy Google, która prowadzi usługę Street View.


   Dla porównanie obecny stan bramy.


   Oprócz ww. bramy funkcjonują obecnie inne wejścia na tzw. stary cmentarz. Pierwsze z nich to przejście na cmentarz komunalny - poszerzone również w ostatnim roku.   Kolejne wejście na cmentarz znajduje się przy ulicy Księdza Krajewskiego. Wygląda dość dziwnie. Niby posiada bramę, ale tylko część... Dalszą część wpisu ograniczę do zamieszczenia zdjęć i podania miejsca ich wykonania.   Kolejne ujęcia zrobione wzdłuż ulicy Księdza Krajewskiego.      Mur od strony cmentarza komunalnego.


   Mur przy bramie głównej. Kolejne zdjęcia wykonywane w kierunku zamurowanego starego wejścia.Mur od środka starego cmentarza.


   Przejście na cmentarz komunalny.   Mur od strony południowo-wschodniej.
Mur od strony ulicy Księdza Krajewskiego. Zdjęcia robione z terenu cmentarza.Mur od strony małego parkingu przy cmentarzu komunalnym.
Przejście wygląda na zablokowane, a może jednak nie w tym rzecz?


   Sytuację muru nie polepsza stan odwodnienia. Bardzo dobrze ilustruje ten fakt film, zamieszczony przez jednego z mieszkańców Zambrowa. Przedstawia on powódź z dnia 9 czerwca br.


Powódź w Zambrowie - 9.06.2013 r.

   Pozwoliłem sobie wyciąć z niego 3 ujęcia:

   Pęknięcia, brak sklepienia muru, brak kamieni, poluzowane lub brakujące cegły, nielegalne przejścia, wysoki stan wody... niezabezpieczony mur niszczeje z każdym rokiem coraz bardziej. Szkoda by było, żeby mur, który stoi już prawie 150 lat musiał zostać rozebrany. Każdy następny sezon zimowy będzie powodował znacznie większe straty. 
   Warto w tym miejscu podkreślić, że pierwotna liczba wejść w tej chwili wydaje się być już za mała. Być może konieczne będzie zalegalizowanie i wykonanie nowych, w tej chwili jeszcze nielegalnych przejść.
   A może jest ktoś, kto chce zapisać się na kartach historii? Zrobił tak ksiądz proboszcz Piotr Włostowski, który polecił naprawić ogrodzenie w 1900 roku. Miało ono wówczas zaledwie 32 lata, gdyż powstało w 1868 roku. Czasy zmieniły się, może być to osoba prywatna, a może będą to wszyscy mieszkańcy Zambrowa i okolicznych miejscowości. W końcu wielu z nas ma tam pochowanych swoich bliskich. 
   Myślę, że w zamian za przeznaczone środki, konserwator pozwoliłby na dodanie kolejnej daty przy bramie głównej...

Listy zabytków:
1. Zestawienie zabytków nieruchomych - województwo podlaskie
2. Uchwała nr 150/XXXIII/09 Rady Miasta Zambrów z dnia 30 czerwca 2009r. w sprawie uchwalenia „Programu opieki nad zabytkami miasta Zambrów na lata 2009-2012

3 komentarze:

 1. Parafie stać nawet na gruntowny remont całego ogrodzenia. Po co wciągać w koszty inne instytucje lub osoby prywatne...

  OdpowiedzUsuń
 2. Proszę natychmiast poprawić pierwsze zdanie tego wpisu.
  Lancelot

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, tak. Dobry czujny czytelnik. Pozdrawiam

   Usuń