sobota, 28 stycznia 2012

Oferta inwestycyjna - czas na pobudkę!

   Miejskim portal internetowy to wizytówka naszego miasta. Wydaje się jednak, że w pewnych sprawach czas stanął w miejscu. Najprawdopodobniej stało się to ok. 2007 r, gdyż stopka strony głównej zawiera następujący zapis: "© 2007 - Urząd Miasta Zambrów". Wiemy jednak, że nie jest to prawda, gdyż codziennie pojawiają się nowe wpisy...
   Na stronie głównej można znaleźć zakładkę "Dla inwestora", znajdujemy w niej trzy podstrony: Strategia Rozwoju Miasta, Oferta inwestycyjna oraz Osoby do kontaktu. Niestety dwie pierwsze  podstrony są - każda na swój sposób - nieaktualne.
   Na stronie "Strategia Rozwoju Miasta", brakuje informacji, że przystąpiono już do opracowania kolejnej strategii na lata 2012-2022. Dokument jest przygotowywany na podstawie Uchwały nr 38/X/11 Rady Miasta Zambrów z dnia 1 lipca 2011 r., która jak widać weszła w życie ponad pół roku temu. Ciekawostką jest też fakt, że na stronie BIP Urzędu Miasta w dokumentach brakuje strategii obecnie obowiązującej...
Opracowanie własne na podstawie:
http://www.podlaskie.strefabiznesu.pl/artykul/baltica-pojedzie-przez-lomze-23718.html

   Niestety jeszcze gorzej sprawa wygląda z ofertą inwestycyjną, załączony tam plik zawiera wiele nieaktualnych danych. Mapa ze strony 5 przedstawiająca najważniejsze szlaki komunikacyjne przebiegające przez Zambrów nie zawiera informacji o planowanej trasie Via Balitica ani też o Via Carpatia - a przecież mogą to być znaczące argumenty o lokalizacji inwestycji. Także informacje podane na stronie 12 są nieaktualne, gdyż obwodnica Wyszkowa  została oficjalnie oddana do eksploatacji 14 listopada 2008 roku, a więc pisanie o niej w czasie przyszłym pozostawiam bez komentarza.
   Błędów jest więcej i nie mam zamiaru pisać o wszystkich. Zapewne każdy z czytających ofertę inwestycyjną znalazłby coś co można by było zrobić lepiej, lub o czym w takim dokumencie można by było się jeszcze pochwalić. Trudno jest ocenić jakie straty czyni taki dokument, z pewnością można jednak w ofercie inwestycyjnej zamieścić wiele nowych i ciekawych dla inwestorów informacji.
   Godnym zamieszczenia z pewnością jest informacja o projektach unijnych, które zostały zrealizowane lub właśnie są realizowane a jest tu przecież czym się pochwalić:
- Rozbudowa Zambrowskiego Parku Przemysłowego
- Budowa Zakładu Przetwarzania i Unieszkodliwiania Odpadów w Czerwonym Borze,
- Budowa Centrum Kultury w Zambrowie.
   Uważam, że ważne jest poinformowanie o inwestorach, którzy na miejsce swoich inwestycji już wybrali Zambrów, bo przecież tacy już są i mam nadzieję, że pojawią się nowi.
   Poprawa tej oferty to niestety dopiero pierwszy krok, aby pozyskać inwestorów trzeba przedstawiać także szczegółową informację o terenach inwestycyjnych, jak to wygląda w naszym mieście postaram się przedstawić w jednym z przyszłych wpisów.
  
 

niedziela, 22 stycznia 2012

Wyszukiwarka - okno na świat.

    W ostatnich miesiącach dużo mówi się o cyfryzacji i informatyzacji. Coraz więcej dziedzin życia można obsłużyć nie wychodząc z domu przez internet - na komputerze lub na telefonie komórkowym - a młode pokolenie twierdzi wprost, że to czego nie można znaleźć w internecie, po prostu nie istnieje. Postanowiłem sprawdzić, jak Miasto Zambrów radzi sobie w dobie internetu.

    Pierwszy test to wyszukanie nazwy Zambrów w dwóch najpopularniejszych wyszukiwarkach internetowych, czyli Google i Bing. Kryterium oceny będzie pozycja na której znajduje się portal internetowy miasta Zambrów w domenie www.zambrow.pl
Wyniki, no cóż, niestety trzeba przyznać, że bardzo słabo a przedstawiają się następująco:

Google.pl
Miejsce - 6
Przed portalem miejskim znajduje się portal komercyjny www.zambrow.org i jego trzy podstrony: Komunikacja, Ogłoszenia i Aktualności, następnie jest strona Wikipedii o Zambrowie.

Bing.pl
Miejsce - 10
Przed portalem miejskim znajduje się portal komercyjny www.zambrow.org i jego podstrona Aktualności, następnie jest strona Wikipedii o Zambrowie a potem kolejny 6 podstron portalu komercyjnego.

    Ciekawostką jest to, że portal miejski w wyszukiwarce nie występuje pod nazwą www.zambrow.pl a pod nazwą www.zambrow.nazwa.pl Trzeba przyznać, że przedstawienie się naszego miasta w najpopularniejszych wyszukiwarkach w powyższy sposób to najłagodniej mówiąc błąd.

    Postanowiłem sprawdzić, jak wygląda wynik powyższego testu w innych miastach naszego regionu. Przetestowałem osiem miejscowości województwa podlaskiego oraz najbliższe dwa z województwa mazowieckiego wpisując jedynie nazwę miejscowości w wyszukiwarce Google. Wynik podany został w nawiasie:
- Białystok (1),
- Suwałki (1),
- Łomża (1),
- Augustów (2 - miejsce pierwsze należy do Augustowskiej Organizacji Turystycznej, której członkiem jest m.in. Miasto Augustów)
- Bielsk Podlaski (1),
- Grajewo (2 - miejsce pierwsze zajmuje strona Wikipedii),
- Hajnówka (1),
- Wysokie Mazowieckie (1),
- Ostrów Mazowiecka (1),
- Ostrołęka (4 - trzy pierwsze miejsca zajmują portale komercyjne i Wikipedia).

    Wyniki porównania pokazują, że miejsce na którym pokazuje się zambrowski portal miejski w wyszukiwarce jest raczej wyjątkiem niż normą, niestety na niekorzyść naszego Miasta.

    Politykę władz miasta w zakresie internetu pokazuje też dobrze fakt, że domena www.zambrow.eu - czyli nasze okno na Unię Europejską - nie została w porę zajęta. Najprawdopodobniej można ją kupić...

    Mam nadzieję, że władze naszego miasta zdołają przezwyciężyć problemy, bo jak pokazują wyniki, władze nie dbają o swoją wizytówkę w internecie, jakie są tego przyczyny? Ja tego nie wiem - jest to pytanie dla specjalistów. Może jeszcze jest czas na właściwe kroki?

    Warto jest też zastanowić się nad zawartością portalu miejskiego, ale to już chyba temat na oddzielny wpis.
      
        

czwartek, 12 stycznia 2012

Nowa Aleja Wojska Polskiego - stary problem.

   Ukończony został remont Alei Wojska Polskiego między ul. Raginisa i ul. Fabryczną. Zapewne większość z nas jest z niego zadowolona. Skrzyżowanie na którym wybudowano światła z pewnością jest bezpieczniejsze niż poprzednie. Swojego posta chciałbym jednak poświęcić wysepkom, które powstały i obecnie pełnią funkcję rozdzielenia ruchu, uniemożliwiają wyprzedzanie i ułatwiają lewoskręty. Zdaje się, że projektant zapomniał o jednej funkcji jaką mogą one pełnić. Niespodzianką jest to, że wysepki o takiej funkcji już w Zambrowie istnieją i dobrze spełniają swoją rolę. Poniżej zamieszczam zdjęcie takiej wysepki.
 

   Aleja Wojska Polskiego wzbogaciła się po ostatnim remoncie o 4 wysepki, które mogłyby pełnić taką samą rolę, a dzięki temu ułatwiłyby życie mieszkańcom Zambrowa. Z pewnością łatwiejsze jest przechodzenie przez ruchliwą jezdnię, gdy do pokonania jest tylko jeden pas ruchu a nie oba na raz, szczególnie, że w okolicy tej ulicy znajduje się wiele placówek edukacyjnych, handlowych oraz budynków użyteczności publicznej.


   Przejścia na drugą stronę jezdni nie zawsze ułatwiają kierowcy samochodów. Często zdarza się czekać na swoją kolej aż do ostatniego samochodu - mimo, że na jezdni zostały wymalowane warunkowe linie zatrzymania. Mimo brzydkiej pogody, Pani i Pan musieli odstać swoje na chodniku przed przejściem dla pieszych.


   Poniżej krótkie omówienie każdej z wysepek:


   Wysepka nr 1 - przy skrzyżowaniu z ul. Raginisa. Wygląda na to, że projektant i zarządca drogi wiedzą o problemie przebiegających w tamtym rejonie dzieci. Świadczy o tym, znak ostrzegawczy A-17. Czemu nie powstała tu bezpieczna wysepka dla tych niegrzecznych dzieci? Może dzięki wysepce miałyby szansę przejść bezpiecznie na drugą stronę jezdni?


   Wysepka nr 2 - na przeciwko ZDZ. W pobliżu tej wysepki znajduje się przystanek autobusowy, znak D-15. Czemu nie powstała tu bezpieczna wysepka dla pasażerów komunikacji miejskiej, jak również podmiejskiej?



   Wysepka nr 3 i 4 - między ul. Fabryczną i ul. Obrońców Zambrowa. Obie wysepki znajdują się w bardzo ruchliwym miejscu. Z jednej strony ciąg sklepów z drugiej duże osiedle. Czemu wysepki nie realizują potrzeb pieszych?

   Koszt jaki trzeba ponieść wg mnie jest niewielki - należy domalować pasy, przełożyć parę kostek polbruku i obniżyć krawężnik, dostawić znaki informujące o przejściu dla pieszych i podnieść znaki drogowe, aby piesi byli bardziej widoczni na wysepce. Brak działań w tym zakresie prędzej czy później doprowadzi do nieszczęścia, gdyż piesi nie lubią nadkładać drogi... wybierają tą najkrótszą...






   Zdjęcia wykonałem w ciągu 5 minut, a obawiałem się, że będę musiał długo czekać... część pieszych intuicyjnie wybiera przejście w niedozwolonym miejscu w pobliżu istniejących wysepek. O tym, że jest to niebezpieczne nie trzeba mówić, ale mało kto wie że zgodnie z Generalnym Pomiarem Ruchu z 2010 roku w tym miejscu przejeżdża codziennie 13 255 pojazdów silnikowych. Szczegółowe informacje można znaleźć na poniższej stronie:
http://www.gddkia.gov.pl/pl/987/gpr-2010
a należy na niej znaleźć średni dobowy ruch w punktach pomiarowych w 2010 r.