niedziela, 30 grudnia 2012

Strategia miasta czy ...?

   Koniec roku to czas na podsumowania i określanie własnych planów na przyszły rok. W życiu miasta wykonanie budżetu za roku ubiegły to podsumowanie, budżet na rok przyszły to plany. Są jednak dokumenty, które swoimi zapisami determinują przyszłość mieszkańców znacznie bardziej niż roczny budżet. Takim dokumentem jest Strategia Rozwoju Miasta Zambrów na lata 2012 - 2022. 
   Mimo, że jest to bardzo ważny dokument nie jest łatwo go znaleźć na oficjalnej stronie miasta. Uchwała w sprawie przyjęcia Strategii została uchwalona w dniu 30 października br., czyli ok. dwóch miesięcy temu. 
   Strategii można szukać na wiele sposobów... 
1. W zakładce "O mieście", "Strategie, programy"... niestety brak.
2. Na BIP-ie w zakładce "Dokumenty", kategoria "Strategia rozwoju" ... niestety brak.
3. Poprzez wyszukiwanie na stronie głównej www.zambrow.pl ... niestety brak.
4. Na googlu wpisując hasło "Strategia rozwoju miasta Zambrowa na lata 2012-2022"... nic - dokumentu brak, a może nie istnieje? Chyba jednak istnieje, bo wyniki wskazują, że dokument był przygotowywany...
5. Poprzez wyszukiwanie na stronie BIP ... blisko, udało się znaleźć projekt uchwały przyjmującej strategię.
  Ostatecznie dokument udało się znaleźć dopiero pod wcześniej wspomnianą uchwałą (numeru nie podaję bo nie sposób go skopiować ze strony BIP - zablokowano taką możliwość) ... dla wszystkich, którzy chcieliby zapoznać się z tym dokumentem podaję bezpośredni link:


   Biorąc pod uwagę powyższe poszukiwania, które ostatecznie zakończyły się sukcesem zacząłem się zastanawiać, czemu dokument takiej rangi jest skrywany przed mieszkańcami naszego miasta i inwestorami?
   Odpowiedź udało mi się znaleźć bardzo szybko... wystarczy przerzucić parę stron i od razu rzucają się w oczy kolejne błędy. Nie mam zamiaru pastwić się nad autorami tego dokumentu - przytoczę jedynie 3 z nich.


str. 17.


   Błędna wartość ludności woj. podlaskiego powinna zwrócić uwagę każdego kto przeczytał chociaż raz ten dokument. Podano, że w województwie mieszka ok. 44 tys. mieszkańców. Biorąc pod uwagę źródło będzie to najprawdopodobniej wartość 1 180 860 osób.


str. 42.


 Dla porównania podam jedynie link do danych z Banku Danych Lokalnych.     Zastanawia jeszcze jedna sprawa. Czemu dane statystyczne są z tak "starego" okresu i czemu nie skorzystano z nowszej danych statystycznych?


str. 94.


   Na koniec chciałbym wyjaśnić jedną rzecz. Nie jest moim celem znęcanie się nad pracownikami Urzędu Miasta, którzy najprawdopodobniej ostatecznie przygotowywali ten dokument. Chciałbym zwrócić uwagę na fakt, że nad "Strategią..." pracowało ok. 100 osób i błąd który znajduje się powyżej nie jest widoczny tylko na stronie 94, ale także na stronie 2 w spisie treści! Nasuwają się pytania... Czyżby nikt nie przeczytał go w całości? Czy w dniu sesji nikt z władz miasta nie zajrzał do niego, czy radni widzieli dokument nad którym głosowali? Czy nikogo nie raziło, że w całym dokumencie jest brak setek "odstępów" co sprawia, że sama "Strategia..." jest po prostu nieczytelna? Kto zapomniał o dodaniu załączników (pkt. 5 Wnioski z badań ankietowych mieszkańców Zambrowa, kończą się zdaniem "Cały raport z niniejszych badań ankietowych stanowi załącznik do Strategii.").
   Jeśli dokument ten ma świadczyć o naszym mieście to w mojej opinii jest bardzo źle, a osoby które tak licznie zostały wymienione na stronach od 5 do 8 "Strategii" powinny się po prostu wstydzić... przed całym miastem.


3 komentarze:

 1. Witam.
  Urodzilem sie w Zambrowie i mimo ze juz jakis czas w nim nie mieszkam(chociaz nie ukrywam ze bardzo chcialbym wrocic)od wielu lat obserwuje nieudolność tak rozrosnietej administracji.Juz poprzednia strategie rozwoju staralem sie punktowac niestety bez odpowiedzi ze strony urzedu.Jak widac zakonczenie poprzednich edycji trwania strategi do dnia dzisiejszego nie przynioslo zadnego podsumowania a tym samym nie wyciegano zadnych wnioskow nie mowiac juz o odpowiedzialnosci za niewykonanie planow.Rece opadaja.

  OdpowiedzUsuń
 2. Strategię na własną rekę też odszukałem w taki sam sposób jakiś czas temu, ale tylko dlatego że dotarła do mnie informacja, że na jednej z sesji RM zatwierdzono ten dokument.

  Niestety z przykrością muszę zgodzić się z powyższym tekstem - strategia jest traktowana po macoszemu przez urzędników, co jest niestety często spotykaną regułą - bieżący dokument analizowałem na razie tylko pod kątem zadań do wykonania, jednak błędy same rzucają się w oczy nawet bez czytania.

  Niestety wygląda to mniej więcej, jakby było robione na kolanie - przy zdrowych zmysłach nikt nie robi założeń na 10 lat (w moim przekonaniu jest ona wykonana na zbyt długi okres - w chwili obecnej max to 2020 rok, poza tym nikt nie zamknął strategii 2012 - 2015, która zgodnie z harmonogramem dalej obowiązuje).

  Co ciekawe jakbyśmy się przyjrzeli poprzedniej strategii, to okazuje się, że część tekstu jest, uwaga - ŻYWCEM !!! spisana ze strategii innych miejscowości (bodaże Łap), co wybitnie pokazuje jak się podchodzi do tego dokumentu.
  Osobna sprawa, że poprzednia strategia (nikt nie wie czy dalej aktualna, skoro są dwie, a tamta jest do 2015 r.) na stronie www.zambrow.pl znajduje się w zakładce "dla inwestora". Znaczy się, że mieszkaniec nie może być zainteresowany tym dokumentem? - to robienie z ludzi idiotów.

  No i konsultacje społeczne, których w zasadzie nie było i ograniczają się do ankiety www, która była może dostępna ze 2-3 miesiące i o której mało kto wiedział.
  Rzetelne badania trwają conajmniej rok (w perspektywie 10-letniego planu to dość krótki okres). To tylko wierzchołek całej góry błędów, których urzednikom nie chciało się poprawić zarówno w poprzednim dokumencie jak i w obecnym.

  Część gmin, jeśli nie ma pojęcia o pisaniu strategii, zleca to zewn. firmom (co nie jest do końca trafne) - można tego jednak uniknąć np. poprzez dokształcenie - mi wystarczyło np. 30 godzin zajęć z programowania rozwoju lokalnego na studiach, żeby mieć pojęcie nt. poprawnej konstrukcji tego dokumentu, ale przecież jest też literatura, artykuły w Internecie...

  nam Zambrowiakom pozostaje pilnować zadań w strategii, aby były przestrzegane - władza się nie zmienia u nas raczej, więc jest to poniekąd obietnica wyborcza...

  OdpowiedzUsuń
 3. W 2002 roku mialem mniej lat ale wiecej wigoru by pytac,niestety tak jak dzic nie mialo to sensu :)

  http://zambrow.nethit.pl/viewtopic.php?f=2&t=6&sid=505f857facdcb039d836ee61d1e895e7

  OdpowiedzUsuń